20'lik Diş Belirtileri
20'lik Diş Ağrısı Nasıl Geçer

Gençlerin son zamanlarda doktorlara gitme sebeplerinden biri olan 20’lik dişler insan hayatını kabusa çevirebiliyor. Diş ağrısı herkesin bildiği üzere oldukça zor geçen bir süreç iken bir de uzun süre ağrı yapabilecek olan 20’lik dişler büyük problem yaratabiliyor. Bu yazımızda size 20’lik diş hakkında bütün bilgileri anlatmaya çalışacağız.

20’lik Diş Nedir?

Alt dişlerin en arkasında çıkan bu dişler genellikle 20 yaş civarında çıkar fakat sadece bu yaş diliminde çıkmaz. 15 yaşından 30 yaşına kadar 20’lik diş problemi yaşayan kişiler bulunuyor ama çoğunlukla 20 yaşında çıktığı için bu isim verilmiştir. Bu yüzden 20’lik diş ne zaman çıkar sorusuna cevap olarak her an diyebiliriz.

20’lik Diş Çıkması Kaç Gün Sürer?

Bu dişler 2-3 günde çıkar diyebileceğimiz diş türlerinden değildir. Bir gün çıkıp ertesi gün yok olduğu da görülen vakıalar arasındadır. Ancak ağrıların başlamasını 20’lik diş belirtileri olarak söylemek mümkün olacaktır.

20’lik Diş Ağrısı Neden Olur?

Bu dişlerin ağrı yapmasındaki en büyük sebep iltihap kapması olur fakat ağrı yapmasının bir diğer sebebi de dişlerin çene kemiğine gömülü olmasıdır ki bu durumda 20’lik diş ameliyatı gerektirebilir.

20'lik Diş Ağrısı Nasıl Geçer
20’lik Diş Ağrısı Belirtileri

20’lik Dişler Çekilmesi Gerekir Mi?

  • Eğer bu dişler çene kemiğine baskı yapıyorsa,
  • Çene kemiğinin alt kısmında kalıyorsa,
  • Diğer dişlere baskı yapıyorsa,
  • Ağrı, tümör ve apse yapıyorsa,

Çekilmesi gerekmektedir. Bu durumların dışında bu dişlerin hiçbir zararı yoktur ve çekilmesi gerekmez.

20’lik Diş Ağrısı Nasıl Geçer?

Bazen uzun süre ağrı yaptığı gibi bazen de ara ara ağrı yapabilmektedir. Kısa süreli ağrıların bittiği zamanda bile doktora gidilmesi çekilmesi gerektiren bir durum varsa çektirilmesi gerekir. Ancak doktorun dişlerinizi çekmesine kadar uzun bir süre var ve ağrıdan duramıyorsanız dişlerinize karanfil yağı uygulamanız ağrınızın azalmasını sağlayacaktır.

20’lik Diş Ameliyatı Gerektiren Durumlar Nelerdir?

Genellikle dişlerin çekilmesi yeterli olurken bazı durumlarda ameliyat da gerekebiliyor. Özellikle çene kemiğine gömülü yada kemik altında kalan durumlarda dişlerin çekilmesi oldukça tehlikeli olabiliyor. Bu durumlarda 20’lik diş ameliyatı gerekmektedir. Dikişler 1 hafta sonra çıkarılır ve ameliyattan sonra buz şoku uygulamak gerekir.

Tüm bu durumlar karşısında yapılması gereken en doğru adım doktora gitmek ve ağrı sürecince karanfil yağı kullanmak olacaktır. Düzenli olarak diş kontrolü yaptırmak bu dişlerin problem olmadan önleminin alınmasını sağlayacaktır.

SenceSağlık düzenli diş kontrolü sağlamaktan geçmez mi? Yorumlarınızı Bekliyoruz.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Buraya Ayınızı Girin