Regl Dönemi Diyet

Regl dönemi birçok kadın için kabus dönemi gibidir. O dönem baş gösteren ağrılar, sancılar, duygu durum değişiklikleri derken bir de iştah artışı iyice bizi bunalıma sokar. Zaten regl döngüsüne bağlı bir ödem ile karşı karşıyayken o dönem kontrol altına alınamayan iştah da buna tuz biber olur.

Neden Böyle Oluyor?

Regl döngüsüne girdiğinizde vücut yumurtayı dışarı atmak için hormonları devreye sokar ve bedenin daha çok enerjiye ihtiyaç duymasına neden olur.

Bu Dönemde Neler Yapalım?

Regl dönemini kaliteli ve konforlu geçirmek için aşağıdaki adımlara dikkat edebilirsin.

  • Bu Dönemin Doğal Bir Süreç Olduğunu Kabullen

Bu kadınlar için yani kadın bedeni için doğal bir süreç. Bu yüzden bu dönem gelen tüm etkileri kabullenmek gerekiyor. Canınızın tatlı çekmesi bu dönemde sizin zayıf noktanız değil. Fizyolojik ve psikolojik olarak oldukça normal bir dönemdir.

  • Kendini Zorlama

Bu dönemde beslenmeni asla katı bir şekilde kısıtlama. Çünkü bu dönemde vücudunuzun enerjiye ihtiyacı var. Bunu karşılamazsanız regl döngünüz çok daha sıkıntılı geçer, ağrılarınız artar. Yumurtlamanızın bu sürecin daha kaliteli olması için ona ihtiyacı olan enerjiyi verin.

  • Öğünlerini Atlama

Regl döneminde tatlı ihtiyacınızı da karşılayın ama tüm kaloriyi oraya harcamayın ki bu dönem proteini de alın , kalsiyumu da alın. Tabi tatlıyı da ihmal etmeyin;)

  • Bitter Çikolata Şımarması

Bitter çikolata içerdiği yüksek antioksidan sayesinde regl döneminde hem tatlı isteğine iyi gelecek hem de ödem yaratmadan toksinlerden arındıracaktır.

  • Karbonhidratı Kısıtla Proteini Artır

Bu dönemde karnındaki şişkinliği azaltmak ve ödemi azaltmak adına normalde tükettiğinden biraz daha kısıtlı karbonhidrat tüket. Ancak bu sıfır karbonhidrat değil. Bu dönemde enerjini yine karbonhidrattan alıyorsunuz unutmayın. Bu dönemde yumurta, peynir, et grupları ile proteini artırın.

  • Kalsiyumu İhmal Etme

Regl döneminde alacağın kalsiyum sancıların ve krampların için iyi gelecektir.

  • Hareketsiz Kalma

Eğer normalde hareket etmiyorsan bile bu dönemde hareket etmen gerekiyor. Çünkü regl döneminde ödemden ve yumurtlamanın da etkisiyle vücut kasılır. Bunu deneyin bence ağrılarınız başladığında kalkıp yürüyün veya merdiven inip çıkın yada evde egzersiz, esneme yapın.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Buraya Ayınızı Girin