Ağız içinde veya dilde çeşitli vitamin veya mineral eksiklerinden kaynaklanan ve ortasında beyaz görünümü olan küçük yaralardır. Ağız ülseri olarak da bilinir. Ağrılı bireye acı veren bir hastalıktır. Kadınlarda erkeklere oranlara daha sık ve daha çok görülür. Birçok insan hayatının bir döneminde mutlaka aftlara maruz kalmıştır. Genellikle tek olarak çıksa da ağızda birden fazla olduğu da zaman zaman gözlenebilir. AFT’nin çıkacağı bölgede birkaç gün öncesinden kaşıntı, kızarıklık meydana gelir. Ardından ortası beyaz ve etrafı kırmızı olacak şekilde bir çukuru andıran aft ortaya çıkar. Dil ve dudakların iç kısmında oluşan bu aftlar yemek yemeyi de oldukça zorlaştırır.

Aft Neden Olur?

AFT’nin ortaya çıkmasında çeşitli nedenler rol oynar. Vücut direncinin düşüklüğü AFT’ye sebep olan ilk durumdur. Asıl sorumuza yani AFT nasıl geçer ve AFT tedavisi nasıl yapılır sorusuna cevap vermeden önce AFT’ye sebep olacak faktörleri şöyle sıralayalım.

  • Stres, asitli besinler, yetersiz olan ağız ve diş temizliği
  • Sigara ve alkol tüketimi
  • Bağırsak hastalıkları, romatizma ilaçları
  • Bağışıklık sistemi sorunları
  • C vitamini içeren besinler
  • Diş macunları

AFT’ye İyi Gelebilecek Şeyler Nelerdir? AFT Tedavisi Nasıl Olur?

AFT hastalığında tedaviye başlamak, AFT’nin oluşumundaki nedenleri ortadan kaldırarak olur. Vitamin eksikliği olan insanlarda vitamin alımı, gıda alerjisinden meydana gelen aftı yaşayan insanlarda ise o besinlerden uzak durulması gerekir. Bu saydığımız iki mesele aft tedavisi için temel olarak kabul edilebilir. Yara oluşumundan sonra ise daha da büyümesi ve can yakmasını önlemek için asitli, çok ekşi ve acı gıdalardan uzak durulması gerekir. Yaraların ağızda kalma süresini azaltmak için çeşitli ilaçlar kullanılabilir. Kortizon, antibiyotik, gargara ve jel gibi ilaçlar AFT tedavisi için kullanılabilir. Batı Karadeniz’de yetişen ve ülkemizde bulunması çokta zor olmayan ekşikara dutu AFT’ye iyi gelen bitkisel yöntemlerden biri olabilir. Özellikle sıkça ağız ve dudak içlerinde aft çıkan bireyler için bu meyve afta iyi geliyor ve çıkmasını engelliyor. Bu meyve dışında bir çay kaşığı kadar sıkılmış limon suyu ağızda gezdirildiğinde yarayı yakar ve oldukça can acıtıcı olur fakat gerçekten iyi geldiği görülmüş, uygulanmış bir yöntem olarak bilinir.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Buraya Ayınızı Girin