Alkol Etkisi Azaltma

Gece alkolü biraz fazla mı kaçırdık? Muhtemelen ertesi gün çok içtim diye baş ağrısı mide bulantısı ve yorgunluk içindesin. Hem alkol alırken hem de  ertesi gün yapacağın birkaç ufak adım ile ile bu süreci daha az hasarla atlatabilirsin.

Alkolden Etkilenmeni Azaltmak İçin

Açık Renk Alkolleri Tercih Edin

Beyaz şarap, votka, cin, rakı gibi alkollerde vücudu olumsuz yönde etkilen kimyasallar koyu renkli alkollere (kırmızı şarap, viski ..) göre daha az bulunur.

Önce Yemek

Alkolün vücutta en çok emilip kana karıştığı yer ince bağırsaktır. Yemek yediğimizde vücut ince bağırsağa giden kapakçığı kapatır. Böylece önce bir şeyler yiyip sonra alkol alırsanız daha az etkilenirsiniz.  Boş midede ise alkol daha kolay emilir ve sizi daha çok etkiler.

Karışım Alkollere Dikkat Edin

Diyet kola mideyi hızlı boşaltır. Bu yüzden diyet kola ile birlikte alkol alırsanız boş mideye içmiş olursunuz ve daha hızlı çarpar. Enerji içecekleri ve kola içinde bulunan kafein alkollerde birleşerek enerjinizi artıracağı ive kana hızlı karışacağı için alkolde ne zaman sınıra geleceğinizi çok geç fark edersiniz. Bu yüzden içecekleri karıştırmadan tüketmekte fayda vardır.

Arada Su İçin

Alkol vücutta su kaybına neden olur. Aslında ertesi gün baş ağrılarınızın büyük sebeplerinden biride budur. Alkol alırken bol su içerseniz hem alkolü tüketme sınırınızı daha kolay bulursunuz hem de ertesi gün baş ağrılarınız daha az olur.

Yavaş Ve Limitli Olun

Alkol tüketim esnasında kana hızlı karışır. Özellikle yanında meyve, şekerli gıdalar, enerji içecekleri ile tükettiğimizde öğünün glisemik indeksi yükselir ve onda kan şekeriniz yükselir, hafif uyuşmalar, baş ve boyunda ağrılar, hafif baş dönmeleri başlar en enerjik olduğunuz ana gelirsiniz. Sonrasında hızlı bir şekilde kan şekeriniz düşer ve alkolün çarptığı aşamaya gelirsiniz. Bu yüzden yavaş yavaş içmek bu döngüyü fark etmenizi sağlar ve sınırınızı kendiniz belirlersiniz. Sizin için yeterli olduğunu bildiğiniz miktarı dikkate alarak fazlasını tüketmekten kaçınmanızda fayda var.

Alkol Neden Mide Bulantısı Yapıyor?

Alkol, midede mide mukozasını tahriş ediyor ve mide asidi üretimini artırarak mideniz daha geç boşalmasına neden oluyor. Bunlar ise mide bulantısı, karın ağrısı, kusma ve midede yanmaya neden oluyor.

Alkol içeren içeceklerde renk, tat ve koku sağlaması için eklenen kimyasallar vardır. bu kimyasallar alkolün ertesi günü o akşamdan kalma dediğimiz etkilere neden olmaktadır.

Yukarıda da bahsettiğim gibi açık renkli içkileri tüketmek koyu renklilere göre bu kimyasalları daha az almamızı sağlıyor. Bu yüzden kırmızı şarap beyaz şaraba göre kişileri daha az etkiliyor.

Alkol Sonrası Ağrı Kesici Alımı

Ağrı kesicilerin bir çoğu alkolle beraber alındığında yan etkilere neden olabiliyor. Bunu birçok ilacın prospektüsünde de görebilirsiniz. Aynı zamanda alkolden sonra veya normal yaşantınızda içerisinde etkin maddesi asetaminofen olan ağrı kesicileri sık tüketiyorsanız karaciğer hasarı riskiniz diğer bireylere göre daha çok artar.

Alkol Sonrası Baş Ağrısı ve Mide Bulantısı Çekenlere Besin Önerileri

Domates Suyu

Alkol tüketimi karaciğerin aşırı çalışmasına ve yorulmasına aynı zamanda vücuttan aşırı su atılmasına neden olur. Metabolizmayı bu noktada çalıştırmak ve bu etkilerden arındırmak için 1 bardak domates suyu içerek hem karaciğerin rahatlamasına hem kan şekeri dengesine hem de kaybedilen sıvının desteklenmesine katkı sağlarsınız.

Muz

Alkolden sonra sürekli tuvalete giderek sıvı kaybı yaşarsınız. Bu sıvı kaybı aynı zamanda vücutta potasyumunda atılmasına neden olur. Potasyumun düşmesi ise tansiyon yükselmesi, titreme, ağızda kuruluk ve kaslarda gevşeme ve zayıflığa neden olur. Biyoyararlılığı en güçlü olan potasyum kaynaklarından muzu 1 adet tüketmeniz halinde güçlü bir toparlanma yaşamış olursunuz.

Yumurta

Asetaldehit alkolde yıkıcı etkiye neden olan bir maddedir. Yumurtada bulunan sistesin aminoasidi asetaldehitin ortadan kalkmasını sağlar ve bu şekilde vücudun hızlı bir şekilde toparlar.

Su

Alkol sonrası en önemlisi kaybedilen sıvıyı yerine koymaktır. Alkolle birlikte ve alkolden sonra bol bol su içmeyi ihmal etmeyin.

C Vitamini

C vitamini vücutta alkolün hızlı atılmasına yardımcı olur. Bu yüzden ertesi gün kahvaltıda bol maydanoz, turunçgiller, meyve suyu tüketebilirsiniz.

Baharatlar

Rezene, ıhlamur ve adaçayı gibi bitkiler sindirime yardımcı olur. Özellikle bu dönemde vücutta toksinleri atmak için biraz vücut ısısını da artırmaya yardımcı karabiber, acı biber, zencefil tüketebilirsiniz. Özellikle nane ve zencefil alkol sonrası mide bulantısına çok iyi gelir.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Buraya Ayınızı Girin