Ameliyat Sonrası Beslenme Önerileri

Geçirilen ameliyat her ne olursa olsun sonrasındaki toparlanma süreci beslenme desteğine bağlıdır. Ameliyat sonrası yaraların iyileşmesi, tansiyon ve şeker dengesinin sağlanması için aslında ameliyat öncesinden bu sürece hazırlanmak gerekiyor. Proteinden zengin ve yeterli bir beslenme hem ameliyatın daha rahat geçmesine hem de ameliyat sonrasında toparlanmaya fayda sağlayacaktır.

Ameliyat Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ameliyat sonrası beslenme aşamasında dikkat edilmesi gereken özellikle 3 önemli durum vardır.

  • Bunlardan birisi ameliyat yarasının sağlıklı bir şekilde onarılmasını sağlayan proteinli beslenme,
  • Diğeri bu süreçte oluşabilecek kan şekeri ve tansiyon dengesizliğine karşın glisemik indeksi düşük besinler tercih etmek,
  • Ameliyat sonrası ödemin atılması için ödem atımını sağlayan besinlerden destek almak
  • Bir diğeri de özelikle sağlıklı bağırsaklar yani bu dönemde kabızlığın istenmemesidir. Bunun için;

Kabızlığı Önlemek İçin

  • Kabızlık durumu sizin tuvalette ıkınmanıza neden olabilecek bir durumdur. Bu durum ameliyat bölgenizin zorlanmasına neden olacaktır.
  • Bu yüzden bu süreçte diyet lifi ve posası bizim için önemlidir. Posa alımını artırmak için sabahları kahvaltıda mutlaka bol sebzeden oluşan bir söğüş tüketilmeli ve her öğünün yanına mutlaka salata eklenmelidir. Sebzelerden özellikle maydanoz gibi ödem attırıcı besinleri eklemek aynı zamanda bu dönemde oluşan ödemin atılmasını sağlayacaktır.
  • Her gün pişmiş sebze ve meyve tüketimi yine bağırsakların sağlıklı çalışması açısından önemlidir.
  • Tam tahıllı ekmek tüketimi ameliyat sonrası hem yaraların iyileşmesinde gerekli besin öğelerini sağlar hem de bağırsakların düzgün çalışmasını sağlamaktadır.

C Vitamini

Bağışıklık sistemimin güçlü olması ve yenilen besilerin vücutta tam olarak kullanılması için özellikle et ürünlerinin C vitamini ile birlikte tüketimi önemlidir.

Kahvaltıda maydanoz, yeşil biber ve domates ve kapya biber tüketimi önemlidir.

Her gün 2-3 porsiyon meyve tüketerek C vitamini ihtiyacınızı büyük ölçüde karşılayabilirsiniz.

A Vitamini

Besinler yoluyla aldığımız diğer vitaminlerin tam olarak kullanılmasını A vitamini sağlamaktadır.

Aynı zamanda cildin onarımı ve yenilenmesi sağlaması açısından etkili olduğu için ameliyat sonrası işimize çok fazla yarayacaktır.

Ödem Atmak İçin

Ameliyat sonrası ameliyatlı bölgenin ve narkoz etkisi ile tüm vücudun ödem toplaması çok normaldir. Ancak bu süreçte tüketeceğimiz kivi ve ananas en doğa ödem atıcı besinlerimizdir. Operasyon sonrası ve hem vitamin ve mineral ihtiyacımızı karşılaması hem de ödemin atılmasını sağlaması için bu 2 meyveye mutlaka yer verin. Besin tüketiminde zorlanıyorsanız doktorunuza danışarak bu iki besinin etken maddesi olan ilaçları tercih edebilirsiniz.

Protein

Protein doku onarımında oldukça önemli bir besin grubudur.

  • Özellikle yumurta, tavuk, balık, hindi eti ve kırmızı et bu dönemde en çok ihtiyacımız olan besinlerdir.
  • Bunlar içinden ise kırmızı et doymuş yağ içeriğinden dolayı bazı bireylerde kabızlığa neden olabiliyor. Buna dikkat edip deneyerek  tüketilmesinde fayda vardır.

Ameliyat gibi sağlık açısından önemli bir durumda beslenme tarzınızla bu dönemin kalitesini ve süresini ayarlamak sizin elinizde.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Buraya Ayınızı Girin