ANNE SÜTÜ KESİLENLER İÇİN ÖNERİLER

Hepimiz şunu biliyoruz ki bebeklerin büyüme ve gelişmesindeki temel ve en kaliteli kaynak anne sütüdür. Bu yüzden ilk 6 ay annede yada bebekte anne sütünü sıkıntıya sokacak bir durum söz konusu değilse tek başına sadece anne sütü verilmelidir. Ayrıca bebekler için büyüme ve gelişmenin yanı sıra sağlık ve psikolojik gelişimi içinde katkı sağlamaktadır.

Anne sütü bebeğin bağışıklık sistemini güçlendirerek pnömani, orta kulak iltihabı, ishal, menejit, alerji gibi hastalıklara karşı koruyucudur. Süt yapımının hızlanması için bebeğin sık aralıklarla ve doğru tutma teknikleriyle emzirilmesi gerekmektedir. Emzirme döneminde süt kanalllarında sürekli salğılama işlemi olur ve bunun sürekli devam etmesi için kanalların boşaltılması gerekmektedir. Şunu unutmamak gerek ki sadece anne sütü alan bebeklerin aldığı kilodan korkmamak gerekir. Ek besine geçmediği sürece sadece anne sütüyle bebekler obez olmaz. Bu yüzden sık aralıklarla bebeğinizi emzirmeye devam edebilirsiniz.

Süt yapımını engelleyen durumların başında şüphesiz psikolojik etkiler yer almaktadır. Stres, üzüntü, depresyon, sigara ve uykusuzluk gibi durumlarda sütte azalma meydana gelmektedir.

Süt atımını artırmak için yapılması gerekenler

  • Öncelikle anne sütü kesildiğinde bebeğini emzirmekten vazgeçmemesi konusunda uyarmak gerekir. Çünkü kesilen süt emzirme sırasında bile hormonların etkisiyle geri gelebilir.
  • Anne bebeğini kucağına aldığında hormonların etkisiyle süt yapımı artmaktadır.
  • Ayrıca ılık bir şeyler içmek, annenin sırtını sıvazlamak, meme başını uyarmak, masaj yapmak gerekirse hafif hafif vurmak gibi etkenler anneyi rahatlatmaktadır.

Sütü azaltan besinler

Her ne kadar psikolojik etkilerin payı daha çok olsa da bazı besinlerinde süt yapımında ve azalmasında etkili olduğunu söylemek gerekir. Sütü azaltan besinler; maydanoz, nane, adaçayı, sirke, nar ekşisi, şalgam, mısır, turşu ve aşırı tuz tüketmektir.

Sütü artıran besinler

  • Anne sütü içerik olarak % 85 su içermektedir. Bu yüzden günde 2,5-3 litre su içmek gerekir. Anne sütünü artıran besinler arasında belki de en önemlisi diyebiliriz.
  • Gün içerisinde salatalara katacağınız bir miktar susam süt yapımınıza katkı sağlamaktadır. Çünkü östrojen hormonuna benzer özellikler göstermektedir.
  • Kalsiyum ve magnezyum açısından zengin olan kuru meyvelere emzirme döneminde yer verin. Özellikle hurma emziren annelerin en büyük kurtarıcısıdır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Buraya Ayınızı Girin