Anne Sütünü Artıran Besinler

Aylarca bebeğinizin gelmesini beklersiniz. Sonunda bebeğinizi kucağınıza alırsınız ve bebeğinizin size en çok ihtiyaç duyduğu zamana, emzirme sürecine başlamış olursunuz. Hamilelik sonrasında emzirme döneminde, dengeli, düzenli, yeterli besinlerle beslenerek bebeğinizin hem bedensel hem de zihinsel gelişimine destek olabilirsiniz. Özellikle anne sütünü arttıran besinler tüketmeyip düzenli beslenmeseniz, bazı vitamin ve minerallerin eksiklikleri ile karşılaşabilir ve hatta sütünüzde azalma bile görebilirsiniz.

Emzirirken Yenilebilecek En İyi Yiyecekler

Anne sütünün bebeğe faydası olduğu kadar anneye de faydaları mevcuttur. İlk olarak size “anne” olduğunuzu hissettirir. Doğumdan sonra daha kolay toparlanmanızı ve doğum kilolarınızı daha çabuk vermenizi sağlar. Emziren annelerin meme ve yumurta kanserine yakalanma riskleri daha düşüktür. Peki anne sütünü arttıran besinler nelerdir;

  • Sığır eti gibi yağsız kırmızı et, annelerde eksik olabilen demir açısından zengindir.
  • Yumurta, sağlıklı kemikler için D Vitamini ve protein açısından büyük bir kaynatır, hazırlaması kolay ve hızlıdır.
  • Fasulye ve baklagiller, bunlar iyi lif ve protein, demir kaynağıdır.
  • Az yağlı süt ürünleri süt üretimi için önemli olan kalsiyum, D Vitamini ve B vitamini açısından önemli kaynaklardır.
  • Kahverengi pirinç, yavaş emilimi olan karbonhidrattır. Enerji seviyesini sabit tutacaktır ve daha uzun süreli tok tutacaktır.
  • Ispanak, kara lahana ve lahana gibi yapraklı yeşillikler. Bebeğinizin sütten alacağı A Vitamini, C Vitamini, demir ve kalsiyum açısından zengin bir kaynaktır.
  • Su, süt üretimini ve enerji düzeyini yüksek tutmak için ekstra sıvı almanız gerekir.

Anne Sütünü Arttıran Vitamin Takviyeleri

  • Beslenme yöntemlerinden bağımsız bir şekilde yeni anneler, em vitaminli hem de mineralli A’dan Z’ye multi besleyici takviyeden faydalanabilirsiniz.
  • Kanıtlar omega-3 yağ asitlerinin beyin ve göz gelişimini desteklemekte yardımcı olabileceğini göstermektedir ve bu nedenle emziren anneler süt seviyesini yükseltmek için her gün balık yağı takviyesi almalısınız.

Emziriyorsanız, anne sütünü arttıran besinler sizin ihtiyacınıza en uygununu aldığınızdan emin olmak için takviye almadan önce mutlaka doktorunuza veya bir diyetisyene danışın. Anneler bebeğini beslerken kendi besinlerini almayı ihmal ediyorlar. Halbuki bebekleriniz de siz ne yerseniz onu yiyor. Bebeğinizin sağlığını düşünüyorsanız kendi önce sağlığınıza dikkat etmeniz gerekmektedir.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Buraya Ayınızı Girin