Ayda 1 Kilo Vermek Yılda 12 Kilo Yapar!

Havalar ısınıyor ve yaz yaklaşıyor. Hemen ayda 10 kilo verdiren diyetler aranmaya başlandı mı ? 🙂 ya da şu sıralar ünlü bir erkek oyuncunun ketojenik diyet ile 28 kilo vermiş olması size de umut oldu mu hemen ? 🙂 Kilo vermek bu kadar kolay olabilir mi?

Maalesef insanoğlu olarak çok sabırlı değiliz. Söz konusu eğer kilo vermek olunca bunun hemen olmasını istiyoruz ama bunu isterken hiçbir alışkanlığımız değişmesin, tatlıları yemeye devam edeyim, spora vaktim yok spor yapmayayım ama kilo vereyim istiyoruz.

1 ayda 5 kilo verip bunu koruyamayacaksan ayda 1 kilo ver ama kalıcı alışkanlıklar ile bunu yap. İstediğin kiloya geldiğinde artık o sende bağımlılık yapan şeyler önüne gelince bile canın çekmemiş olsun mesela,

Diğer yandan ise eskiden kapağını açtığında kendine hâkim olamayıp bitirdiğin o Nutella kavanozundan 1 kaşığın bile sana yettiğini fark et.

Kilo Vermek İçin Spor da Yapmalısın!

Evet belki hala düzenli olarak spor yapmıyor ol ama eskiden 1 hafta boyunca hiç yapmadığın bir egzersizin şimdi farkında olmadan hayatına haftada 1 günde olsa dahil olduğunu gör.

İnsan bedeninde depolanmış olan 1 kilo yağın enerji değeri 7700 kcal’dir.

Mesela hedefin 1 ayda 1 kilo vermek ya da almak ise o zaman gıda yoluyla aldığın enerji ve günlük hayatında harcadığın enerji arasında 7700 kcal’lik bir fark olmalıdır.

Bu durumda 1 kilo vermek ya da almak için hedeflenen süre 1 ay yani 30 gün ise

‘7700 kcal ÷ 30 (gün) = 256 kcal’

Yani bu hesapla bireyin günlük yediği ve yaktığı enerji arasında, 256 kcal’lik bir fark olması gerektiğini anlıyoruz.

-Mesela diyelim X bireyinin günlük toplam enerji ihtiyacı 2000 kcal ise;

Günlük beslenme ile ‘2000– 256 kcal = 1744 kcal’ alarak X kişisi 1 ayda 1 kilo verebiliyor.

Yine aynı şekilde 1 ayda 1 kilo almak istiyorsa günlük gıda yoluyla ‘2000 + 256 kcal = 2256 kcal’ alarak ay sonunda 1 kilo almış olacaktır.

Peki 250 kaloriyi nasıl tanırım?

  • ½ dilim meyveli pasta
  • 4 adet bisküvi
  • 2 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 avuç kadar kuruyemiş
  • 30 dakikalık tempolu yürüyüş

Yani günlük tüketiminizden yaklaşık 250 kalori azaltırsanız veya 250 kalori yakmayı sağlayacak bir egzersiz eklerseniz ayda 1 kilo kaybetmiş ve bir alışkanlık kazanmış olacaksınız. Mesela bugünlük o bisküvi paketinin sadece yarısını yiyerek başlayabilirsin.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Buraya Ayınızı Girin