Bağırsak sancısına ne iyi gelir

Bağırsak ağrıları birçok hastalığın habercisi veya kullanılan ilaçların yan etkisi olabilir. Bu gibi durumlarda eğer kullandığınız ilaç doğrultusunda bir bağırsak sancısı gelişiyorsa mutlaka doktorunuza bu durumu bildirin. Eğer bağırsak ağrısı durduk yere gelişiyorsa öncelikle tükettiğiniz besinleri takip edin. Belirli bir besinden sonra gaz ağrısı belirtisi veya bağırsak sıkıntısı varsa o besine karşı hassasiyetiniz olabilir. Buna göre önlem alın. Eğer bu durumda yoksa mutlaka doktora giderek sorunun temeline inin. Bazı insanların bağırsakları hiçbir hastalık sonucu değil sadece besinlere karşı hassasiyet gösterebilir. Bu gibi durumlarda tıbbi destek alabileceğiniz gibi bağırsak ağrısı için şifalı bitkiler listemizden de yararlanabilirsiniz.

Rezene : İçeriğinde bulunan antispazmik etkisi sayesinde bağırsak kramplarına iyi gelen besinler arasında yer alıyor.

Dereotu : Bağırsak sancılarına ne iyi gelir sorusunda genelde çok fazla duyulmayan ancak mucize bir etki gösteren dereotu ise özellikle bağırsaktaki mukozal lezyonlar üzerinde önemli etkiye sahiptir. Sindirim ve gaz sorunlarına ve karın ağrısına iyi gelen bu otu bitki çaylarına ilave edin ve günlük salatanızda mutlaka barındırın.

Kimyon : Mutfaklarda vazgeçilmeyen baharatlar arasında yer alan kimyonun faydaları arasında bir de bağırsak gazları ve krampları yer alıyor. Hazımsızlık ve gaz sorunlarına çok iyi geliyor.

Bağırsak sancılarına iyi gelen şifalı otlar

Muskat : Muskat halk arasında küçük Hindistan cevizi olarak da biliniyor. Muskatın faydaları arasında mide ağrısına ve gaz sorunlarına çok iyi gelmesi yer alıyor.

Nane : Yapılan tüm araştırmalar bağırsak sancılarına ne iyi gelir listesinde naneye mutlaka yer veriyor. Nane çayı tüketen bireylerde karın şişkinliği ve mide, bağırsak spazmlarında ciddi oranlarda azalma görülüyor. Ayrıca naneyi düzenli olarak salata veya yemeklerde kullanmak gaz şikayetleri üzerinde ciddi azalmaya neden oluyor.

Zencefil : Sindirim sistemi ve bağırsaklardaki zararlı bakterileri öldürerek gaz oluşumunu engelleyen zencefil gaz şikayetleri ve karın şişkinliği üzerinde oldukça etkilidir.

Probiyotik : Bağırsak sağlığı üzerinde oldukça etkili olan ve faydası artık herkes tarafından bilinen probiyotik bağırsak sancısı ve krampları üzerinde de etkilidir. Yoğurtların içine probiyotik eklemeyi ihmal etmeyin.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Buraya Ayınızı Girin