Bağışıklığı Güçlendiren Kış Meyveleri

Havaların soğumasıyla hastalıkların artması doğru orantılıdır. Özellikle öğrenciler ve çalışan bireyler için hastalıkla baş etmek oldukça zordur. Kış aylarında bağışıklığı güçlendirecek çeşitli takviyeler hastalığa yakalanma olasılığını azaltır veya hastalığın çabuk geçmesine yardımcı olur. Yetişkinlerin yanı sıra çocukların bu soğuk aylarda tükettikleri yiyeceklere daha fazla önem verilmesi gerekir. Vitamin ihtiyacı da karşılanmış olur.

Bağışıklığı Destekleyen Meyveler Hangileri?

Bağışıklığı güçlendiren kış meyveleri listesini şu şekilde sıralayabiliriz.

  • Portakal ve Mandalina: İçeriğinde A,C ve E vitaminleri bulunan bu meyveler kış ayları için vazgeçilmez besinlerdir. Vitaminlerin yanı sıra insan vücudunun bağışıklık sistemini olumlu şekilde etkiler. Hastalığa yakalanmadan önce tüketilmesi bireyi hastalıklara karşı daha dirençli hale getirir.
  • Greyfurt: Tadından dolayı portakal ve mandalina kadar sık tüketilmese de yine onlar kadar vitamin ve mineral deposudur. C vitaminini içinde bolca bulundurduğundan dolayı bağışıklığı güçlendiren kış meyveleri arasında ilk sıraları alır.
  • Armut: A, B1, B2, B3, B6 ve C vitamini içeren armudun ülkemizde de çeşitli türleri yetişmekte ve sevilen bir meyve olarak tüketilmektedir. Kandaki ürenin de atılmasına yardımcı olur. Sindirim sistemine dost olup, kış aylarında da tüketilmesi bağışıklığın güçlenmesine faydalıdır.
  • Kivi: C, A ve E vitaminleri açısından oldukça zengin bir meyvedir. Aynı zamanda güçlü bir antioksidan taşıyıcısıdır. Çocuklar üzerinde yapılan araştırmalara göre, kış aylarında geçirilen grip, nezle, gece öksürüğü, nefes darlığı, burun akıntısı gibi sorun ve hastalıklar kivi tüketimiyle ters orantılıdır. Bu açıdan faydası oldukça fazla olan bir meyvedir.
  • Nar: Lif ve vitamin açısından zengin olan nar taneleri kan basıncını düzenlemekle birlikte, kış aylarında bağışıklık sitemini güçlendirmek için de tüketilen meyveler arasındadır.
  • Kurt Üzümü: Diğer bir adıyla da anılan goji berry ülkemizde kurt üzümü olarak adlandırılmaktadır. Karaciğeri korumak ve bağışıklık sistemini güçlendirmek gibi birçok faydası vardır.

Soğuk ve karlı kış günlerinde doktorlara ve ilaçlara başvurmadan önce bağışıklığı güçlendiren kış meyveleri tüketilmelidir. Tedaviyi doğal yöntemlerde aramak her zaman yapılması gereken ilk aşama olmalıdır. Bu sebzelerin dışında yeşil renkli sebzeler de çeşitli hastalıklara karşı kalkan oluşturmak için yardımcı olur.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Buraya Ayınızı Girin