Bahar Yorgunluğu

Sabahları uyandınız ancak yataktan sürüklenerek mi çıkıyorsunuz? Kendinizi her şeye karşı isteksiz, tutarsız, yıpranmış ve bitkin halde mi hissediyorsunuz? O zaman bahar yorgunluğu kapıyı çalmış demektir. Havaların ısınması, ince kıyafetlerin çıkması, mis gibi çiçek kokuları derken bahar iyiden iyiye kendini göstermeye başladı. Ama bir sorun var. Kendinizde bahara yakışır bir enerji bulamıyorsunuz. Bahar yorgunluğu olarak adlandırılan bu durum mevsim geçişlerinde özellikle yaza yaklaşırken kendini gösterir. Sebebi ise soğuk havalarda ve kış mevsiminde sürekli kapalı alanlarda kalmaya alışıp birden temiz havaya uyum sağlayamamaktır. Ancak her şeyin olduğu gibi bunu atlatmanın da püf noktaları var elbette J

  • Uykunuzu yeteri kadar alın:

Mevsim geçişlerine bağlı olmakla birlikte okul, iş ve koşturmalar derken herkesin zaman zaman uykusuz kaldığı uykusu olsa bile uyuyamadığı durumlar olabiliyor. Bahar yorgunluğu baş göstermeye başladığında çabuk atlatmak adına bunun üzerine biraz gitmekte fayda var. Bir gün çok erken kalkın oldukça aktif olun ve kendinizi yorun. O gün akşamında kaçta uykunuz geldiyse yatın ve artık o saat sizin düzenli yatış saatiniz olsun. Göreceksiniz ki uykusuzluk için oldukça önemli bir adım atmış olacaksınız.

  • Su içmeyi unutmayın:

Her ne kadar suyun önemini bilsek bile iş uygulamaya gelince hiç de öyle olmuyor. Su bedenimizi zinde tutmada oldukça önemli bir göreve sahiptir. Özellikle ısınan havaların etkisiyle kaybettiğimiz sodyumu vücuda almamız şart.

  • En çok sevdiğiniz bir aktiviteyi rutin hale getirin:

Bu yoğun iş günlerinde veya sınavların yaklaştığı bu güzel havalarda sizi motive edecek ve hep baharı hatırlatacak bir şey olsun. Mesela her gün düzenli bir saat en sevdiğiniz arkadaşınızla bir kahve saati olabilir veya o an bulunduğunuz yerdeki en sevdiğiniz köşe veya manzaraya gidin kulağınızda en sevdiğiniz müzik fincanınızda belki bir papatya çayı ve gelecek yaz tatili hayalleri J

  • Egzersize başlayın:

Egzersizden kastımız saatlerce kapalı spor salonlarında ter dökmek değil elbette. Hazır parklar sahiller yeşermiş canlanmışken mis gibi bahar kokusunu içinize çekerek yarım saatlik bir yürüyüşe çıkarak bahar yorgunluğu korkusuna dur demeye ne dersin?

SenceSağlık için değmez mi?

 

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Buraya Ayınızı Girin