Diyet Motivasyonu

Eminiz ki daha önce defalarca diyete başladınız ve çeşitli sebeplerle diyeti bıraktınız. Genellikle diyetin başlarında maksimum motivasyon olur, zamanla kilo verdikçe motivasyon devam eder ancak tam bu işin meyvesini toplayacağınız zamanda öyle bir an olur ki birisi bir kurabiye ikram eder, mecburen bir doğum günü pastası olur ve bir defadan bir şey olmaz diyerek başlarsınız. Diyet motivasyonu bu durumda en önemli noktadır. Bu yüzden sürekli diyete başlamak istiyorum ama başlayamıyorum dersiniz kendinize. Güçlü bir motivasyonla sonuç alınamayacak bir diyet yoktur.

 Tavsiye 1 : Diyet Motivasyonu İçin Hedefleriniz Gerçek Olsun

Yani amacınız birkaç ay sonra plajda bikini giymek, yazın kuzenin düğünü var, mezuniyete yetişmem lazım olmasın. Yani bunlar için sadece bir kaç ay önceden hazırlıklara başlamayın. Amacınız çok hızlı kilo vermek değil kalıcı kilo vermek olmalı ki buda yavaş kilo vermekle olur. Şöyle düşünün; ideal kilo verme haftada yarım ile 1 kilo arasındadır. Siz ocak ayında diyete başlasanız ve her hafta 1 kilo verseniz 1 yıl içinde 12 kiloya veda edeceksiniz. Ve bu süreci hızlı değil yavaş ve sizi sıkmayacak şekilde yaparsanız zaten sağlıklı beslenmek yaşam tarzı haline gelecektir. Unutmayın bu beden sizin ve ona iyi bakın. Diyet hedefi yolunuzu belirler.

Tavsiye 2 : Katı Kurallar Koymayın

Havaların ısınmaya başladığı bu günlerde dondurmalar soğuk içecekler her yerde. Elbette şeytana uyup o dondurmayı yediğiniz olacak. Peki ya sonra?

  • Aman bunu yedim nasılsa şunu da yiyeyim.
  • Arada ödüllendirmek iyidir.
  • Tamam artık tüm irademi kaybettim daha diyet yapamam.

Kendine bu cevaplardan hangisini verdin? Her diyette ödüllendirme ya da kaçamak payı mutlaka vardır. Sen o dondurmayı yediğin zaman verdiğin tüm kilolar geri gelmez. Bu aşamada ”evet bunu yedim ama yarın yeni bir gün günün geri kalanında kendimi dengeleyip yarın kaldığım yerden devam edebilirim.” demeyi öğrenmen lazım. Diyet motivasyonu için maç katı diyetler değil sağlıklı yaşam tarzıdır.

Tavsiye 3 : Yol Arkadaşı Edinin

Bu yolda size eşlik eden kişiler oldukça önemlidir. Sürekli sizi sağlıksız yemekler yemeye davet eden moralinizi bozan insanlarla olmaz. Muhakkak kilo vermesi gereken yada kilo kontrolü yapan birisi mutlaka vardır. Bu insanlarla paslaşarak daha sağlıklı yaşama adım atabilirsiniz. Arkadaşınızla zayıflama motivasyon hikayeleri okuyun birbirinizle paylaşın ve olumlu diyet örnekleri görün.

Tavsiye 4 : Yazın Yaklaşmasını Panik Haline Getiremeyin

Şimdilerde tam popüler diyetler ve detoks programları, hızlı kilo verdiren yöntemler etrafı sarmış durumda. Ancak bunlara kulak asmayın. Unutmayın ki hızlı kilo vermek çözüm değil. O programlarda herkese aynı tavsiyeler ve ölçüler veriliyor. Ancak herkesin vermesi gereken kilo yada fiziksel özellikleri aynı değildir. Diyet programı imza gibidir. Diyet hikayeleri bunlarla doludur mevsimlik akımlara kapılma.

SenceSağlık için diyete sıkı bir motivasyon gerekmez mi? Yorumlarınızı Bekliyoruz.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Buraya Ayınızı Girin