besin emilimini artırmak için
Healthy vegan food lunch, top view. Vegetarian dinner table, people eat healthy food. Salad, sweet potato, vegan cake, vegetables on a white background.

Hepimiz vücudumuzu elimizden gelen en iyi şekilde beslemek istiyoruz. Bağışıklığı güçlendirmek ve uzun süreli sağlığı korumak için çok büyük sağlık bilgilerine veya özel tariflere ihtiyacınız yok.Belirli besinleri bir araya getirerek besin emilimini artırabileceğinizi biliyor muydunuz? Besin emilimini artırmak için ipuçlarının amacı  besinleri bir araya getirerek  etken maddelerini en üst düzeyde kullanmaktır.

demir emilimini artıran besinler

Bitkisel demir kaynakları ve C vitamini

Birçok vejetaryen ve vegan, demir eksikliği ile mücadele eder. Bu yüzden bu eşleştirme en çok bu grup için önemlidir. Et yiyen biri olsanız bile, hayvan ve bitki bazlı demir kaynaklarını tüketirken besin emilimini artırmak için C vitamini ile birlikte tüketin.

Bu malzemeleri eşleştirin:

  • Ispanak veya lahana (Demir) + limon (C vitamini)
  • Nohut salatası (Demir) domatesli (C vitamini)
  • Tempeh / tofu (Demir) ile Brokoli, maydanoz gibi sebzeler (C Vitamini)

Demir eksikliği ile ilgili beslenme tedavisi için buraya tıklayıp okuyabilirsiniz.

Yağda Çözünen Vitaminler (A, D, E, K) ve Yağ

Yağda çözünen vitaminler olan A, D, E ve K vitaminlerinin verimli bir şekilde emilebilmesi için sağlıklı bir yağ ile eşleşmeleri gerekir. Bu vitaminlerin pek çok kaynağı doğal olarak yağ içerdiğinden bu kombinasyon daha kolaydır. Örneğin;

Fındık yağ içeriğinin yanı sıra E vitamini açısından da çok iyi bir kaynaktır.

Somon gibi yağlı balıklar harika D vitamini kaynaklarıdır. Bu vitaminler göz sağlığından kemik hastalıklarına, kansere kadar bir çok sağlık durumu için çok etkilidir.

Bu malzemeleri eşleştirin:

  • Ispanak (K Vitamini) + fındık (Yağlar ve E Vitamini) + zeytinyağı (Yağ)
  • Brokoli (A, K ve E Vitamini) veya havuç (A Vitamini) + avokado yağı veya Somon (Yağ)

Zerdeçal (Kurkumin) ve Karabiber

Zerdeçal ile yemek yapar mısınız? Altın süt/latte günlük sağlık rutininizin bir parçası mı? Zerdeçaldaki aktif bileşik olan kurkumin’in emilimi, karışıma karabiber eklendiğinde arttırılabilir. Bu önemlidir çünkü kurkumin beyin sağlığını iyileştirebilen, yaşlanmayı önleyebilen, kalp sağlığını destekleyebilen ve inflamasyonu düzenleyen bir süper besindir.

Zerdeçal ve Karabiber’i şu şekilde eşleştirin:

  • Altın süt/latte
  • Köriler
  • Kavrulmuş et ve sebzeler

Kısaca; zerdeçal tüketirken besin emilimini artırmak için bir kavanoz içerisine 5 gr zerdeçal için 1 gr karabiber denk gelecek şekilde karışım yapıp el altında bulundurabilirsiniz.

Likopen ve Yağ

Domates, papaya ve karpuzda bol miktarda bulunan likopen kanser önleyici, yaşlanma geciktirici ve kalp sağlığını destekleyicidir. Yağda çözünen doğası nedeniyle, likopenin yağ ile eşleştirilmesi emilimini artırır!

Bu malzemeleri eşleştirin:

  • Domates(Likopen) + zeytinyağı (Yağ)
  • Papaya veya karpuz(Likopen) + beyaz peynir ve avokado (Yağ)

Özetle, bir dahaki sefere yemek sipariş etmeye veya mutfakta bir şeyler hazırlamaya gittiğinizde, daha iyi emilmesi ve daha iyi beslenmesi için bu tüyoları aklınızda bulundurun.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Buraya Ayınızı Girin