Besin Takviyesi

Vitamin ve mineraller vücutta kronik hastalıktan strese kadar birçok işleyişin gidişatından sorumludur. Vitamin ve mineral ihtiyacı her yaş grubuna ve cinsiyete göre değişiklik gösterir. İhtiyaçlarımızı çoğu zaman yediklerimizden karşılarız. Bu yüzden mutlaka besin takviyesi almak zorunda değiliz.

Besin takviyesine ihtiyacının olup olmadığını belirleyen bazı faktörler vardır. Eğer sebze ve meyve tüketiminiz yeterliyse, egzersiz yağıyorsanız, doğal beslenmeye özen gösteriyorsanız, stresten uzak bir hayatınız varsa muhtemelen gerek kalmayacaktır. Ancak bunlara ek eğer 35 yaş üzerindeyseniz veya kronik bir rahatsızlığınız varsa vücutta oluşan bir takım bozukluklar sonucu emilimde düşmeler olabilir. Yani siz yeteri kadar vitamin mineral alsanız bile vücut bunu kullanamayabilir.

Besin takviyesine başlamadan önce aşağıdaki maddeler değerlendirilmeli ve bunlardan sizde olduğunu bildiğiniz/hissettiğiniz bir durum var ise öncelikle doktora başvurup ihtiyacınız olan miktar ve formda besin takviyesi almalısınız. İlacın besinlerle doğru etkileşimini sağlamak için ise beslenme uzmanınızdan destek almayı ihmal etmeyin.

  • Alkol tüketiminiz haftada 3 den fazla ise,
  • Sigara kullanıyorsanız,
  • Stresli bir işiniz, yaşamınız varsa
  • Günlük 4-5 porsiyondan az meyve sebze tüketiminiz varsa
  • Su tüketiminiz az ise
  • Çay/kahve/bitki çayı tüketiminiz çok ise
  • Saç ve tırnaklarda bozukluk varsa, kronik yorgunluk, halsizlik
  • Kronik hastalık (diyabet, kolesterol, tiroit,)
  • Eklem ağrıları

Vitamin Ve Mineral Takviyesini Neye Göre Seçmeliyiz?

1)Dozu ne kadar olmalıdır?

Çünkü vitamin dahi olsa fazla tüketimi zararlıdır. Örneğin selenyum değerleriniz ideal iken kulaktan dolma bilgi ile takviye alıp bu miktarı daha da artırırsanız tırnakta kırılmalar, nefeste yumurta kokusu, yüzde sararma olur. C vitaminin fazlası depolanmaz idrarla atılır gibi. Bu dozu belirleyen faktör ise kan değerleriniz, yaşınız, profesyonel sporcuysanız ekstra parametreler.

2) Hangi formunu almalıyım?

Bu sektör artık ihtiyaçtan öte biraz akım olmaya başladığından maalesef bu konuda da piyasada çok boş ürünler var. Bazen bir sürü takviye bile alsanız boşa gidebilir çünkü vücutta emilimi düşüktür. Örneğin; C vitamininin ester formu uzun salınımlı yani vücutta en iyi emilen formudur. Omega-3, koenzim Q 10  alırken mutlaka krill-oil dediğimiz soğuk sıkımı tercih edebilirsiniz.

3) Nereden alalım?

Yukarıdaki maddede bahsettiğim gibi piyasada şu an içi boş çok fazla ürün var. Bu yüzden marketten, güvenmediğiniz marka ve internet sitelerinden bu alanda alışveriş yapmayın. Mutlaka aldığınız yerde bu konuda yardım alabileceğiniz bir uzman olmalı.

En Sık Kullandığımız Bazı Besin Takviyeleri Ve Özellikleri

D Vitamini

Bu vitamin gıdalardan çok güneşten alınması ve dünya üzerinde bir çok ülkenin güneşten yararlanma imkanının kısıtlı olması aynı zamanda güneş ışınlarının bir yandan da zararlı olması gibi faktörlerden dolayı neredeyse 1 milyon insanda D vitamini eksikliği oluyor. D vitamini eksikliği bir çok hastalığın ve fazla kiloların temel nedenidir. Bağışıklık sistemi ve güçlü kemikler için D vitamini oldukça önemlidir. Aynı zamanda kalsiyum emiliminden de görevli olduğu için eksikliğinde mutlaka takviye yapılmalıdır.

Probiyotik

Cilt sorunları, kronik yorgunluk, uykusuzluk, stres, kilo kaybı gibi şikayetleriniz varsa bağırsak sağlığınızı mutlaka gözden geçirmeniz gerekiyor. Probiyotik buradaki kilit nokta. Probiyotik desteğine günlük besin tüketiminize kefir, yoğurt, ayran mayalı ekmek ekleyerek yapabilirsiniz. Ancak bunlar dışında sık seyahat eden biriyseniz veya stresli bir yaşam tarzınız varsa mutlaka supplement olarak destek alın. Şişkinlik, kabızlık, besin in toleransı gibi şikayetlerinize iyi gelecektir.

Omega-3 (EPA-DHA)

Omega-3 vücutta üretilmeyen ve zorunlu olarak dışarıdan almak zorunda olduğumuz bir yağ asididir. Bebeklerde beyin gelişimi, kalp ve damar sağlığı, gebelik süreci için oldukça önemlidir. Karaciğer yağlanması, yüksek kolesterol, unutkanlık gibi durumların önlenmesi için oldukça önemlidir. EPA ve DHA Omega-3 yağ asitlerinin en önemlileridir. Besin olarak soğuk deniz balıkları en önemli kaynaklarıdır. Ancak Türkiye de bulunan balıklar EPA ve DHA açısından çok yeterli değildir. Bu yüzden uzman kontrolünde takviye almayı düşünebilirsiniz

Biotin

B grubu vitaminidir. Bu yüzden bir çok B vitamini gibi karbonhidrat, protein ve yağın parçalanarak enerji olarak kullanılmasında etkilidir. özellikle saç ve tırnak yapısında kullanılır. Tırnak kırılmaları, yüzeyinin ayrılması, saçların dökülmesi gibi durumlarda biotin iyi bir takviyedir. Bunlar dışından uzun süre antibiyotik kullandıysanız bitiminde hatta bitmeye yakın biotin takviyesine başlayabilirsiniz. Ayrıca düzenli alkol tüten bireylerin biotin ihtiyacı daha fazladır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Buraya Ayınızı Girin