Beyaz Ekmek Mi? Tahıl Ekmek Mi?

Yüzyıllardır beslenmemizde önemli yere sahip olan ekmek son zamanlarda alınan fazla kiloların tek başına sebebi olarak görülüyor. Bu yüzden de zayıflamak isteyen kişiler ilk önce hayatından ekmeği çıkarıyor. Halbuki ekmek grubunda olup da fark etmeden tükettiğimiz o kadar çok besin var ki (çorba, pilav, makarna, mısır, kestane…). Yani ekmek yeterli ve dengeli beslenme programlarında ilk sırada yer alan bir besindir. Ancak hangi ekmeği tüketeceğimiz önemli tabi ki. Beslenmemizde bizi çok çabuk acıktıran ve kan şekeri dengemizi bozan ekmek beyaz ekmektir. Beslenmeden çıkarılması gereken ekmek aslında budur. Bunun yerine tam tahıllı, kepekli veya çavdarlı ekmekleri dahil etmemiz gerekiyor.

Hangi Durumlarda Hangi Ekmek tercih Edilmelidir?

  • Tam tahıllı, kepekli ve çavdarlı ekmekler posa ve lif açısından oldukça zengindir. Bu yüzden bu ekmeklerin tüketimi özellikle bağırsak sağlığı için oldukça etkilidir.
  • Eğer kabızlık sorununuz varsa mutlaka tahıllı ekmekler tüketmelisiniz.
  • Fakat ishal durumlarında tahıllı ekmek tüketimi bu süreci daha da şiddetlendireceği için bu gibi durumlarda beyaz ekmek tüketin.
  • Kepekli ve tam tahıllı ekmekler mideyi geç terk edip yavaş sindirilmesinden dolayı tokluk süresini uzun tutar ve kilo kontrolü sağlar.
  • Beyaz ekmek çabuk sindirilerek kana daha hızlı karışır ve yedikçe doygunluğa ulaşılmaz bu yüzden iştahı artırır ve kilo yapar.
  • Kansızlık problemi olan bireylerde beyaz ekmek tüketmesi gerekenler arasında yer alıyor. kepekli, tahıllı ekmekler demiri bağlayarak kansızlık problemini daha çok artırır.
  • Eğer kansızlık probleminiz varsa beyaz ekmek tüketmelisiniz.
  • Diyabet hastaları için beyaz ekmeğe veda zamanı. Beyaz ekmek kana hızlı karışır ve glisemik indeksi yüksektir. Bu yüzden beyaz ekmek kan şekerini çok hızlı yükseltip düşürme etkisine sahiptir. Diyabet hastalarının beyaz ekmek tüketmesi kan şekeri regülasyonu açısından

Sürekli tartışma konularına neden olan beyaz ekmek mi kepekli ekmek mi sorusuna aslında özel durumlara göre yaklaşmak gerekiyor. Beslenme kişiye özeldir ve sağlık durumuna göre ayarlanmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Buraya Ayınızı Girin