Boyalı Saçlarda Bakım

Günümüzde saç rengini değiştirmek artık çok kolaylaşmıştır. Üstelik çoğu kadın bu kolaylıktan yararlanır ve sık sık saç rengini değiştirir. Saç rengini değiştirmek için kullanılan boyalarla yani kimyasal maddelerle saça zarar verilir. Bu durumda akla gelen ilk mesele boyalı saçlarda saç bakımı meselesidir. Biliyoruz ki saç yeni boyandığında parlak ve sağlıklı görünür ancak bir süre sonra yıpranmışlığı ortaya çıkar ve rengi de mat görünmeye başlar. Boyalı saçlar, işlem görmüş saçlar olduğundan dolayı hassas ve kırılgandır. Ekstra bakım ve özen uygulamak gerekir. Uygulanmadığı takdirde soluk, donuk ve sağlıksız görünür. Bunu önlemek için aşağıda birkaç tavsiye sıralayacağız.

Saç Bakım Önerileri

  • Saç kremi seçimi: İçeriğinde amonyak bulunmayan saç kremleri saç rengini uzun süre koruyabilir. Ayrıca saç renginize göre de saç kremi seçmeniz mümkündür. Piyasada bulunan saç rengine özel renk koruyucu kremler bulunuyor. Saç kremleri saçı yumuşak ve nemli bırakır.
  • Sık yıkamamak: Saçlarınızın rengini korumak için özellikle boyandıktan bir hafta sonra çok az sıklıkla yıkanmalıdır. Daha sonra ise yine sık değil haftada 2 ya da 3 kez olacak şekilde yıkanmalıdır.
  • Kuru Şampuan: Haftada birkaç kez yıkamak size göre değilse, saçlarınız çabuk kirleniyorsa kuru şampuan çeşitlerini deneyebilirsiniz. Bu ürünler saçtaki fazla yağı emer ve saçları temiz gösterir.
  • Sülfatsız şampuan kullanımı: Sülfatlı şampuanlar tuz içerir. Renk ve nem kaybına sebep olabilir. Sülfatsız şampuan kullanmak boyalı saçlarda saç bakımı uygulamasında önemli adımlardan biridir.
  • Ev bakımları: Saçlarınızı sık boyuyor sürekli rengini değiştiriyorsanız ev bakımlarına da mecbursunuz demektir. Evde yapacağınız kenevir, argan gibi maddelerle bakım ve maskeler size oldukça faydalı olacaktır.
  • Isı: Saçlarınız ıslakken ısıya direkt maruz bırakmayın. Isı saçlarınızın yıpranmasına ve kırılmasına neden olur. Maşa, düzleştirici, fön makinesi gibi cihazlara saçınızı maruz bırakmadan önce ısıdan koruyucu saç bakım kremleri kullanın.

Bu önerilerin dışında size tavsiye edeceğimiz hususlardan biride ay içinde saçınızı birden fazla boyamamanızdır. Eğer saç renginizi değiştirmek istiyorsanız bunu yavaş yavaş yapmalı kimyasal ürünlerden kaçınmalısınız. Tüm bu saydığımız boyalı saçlarda saç bakımı önerileri uygulandığında daha sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz. Ayrıca ”Saç Bakımı Önerileri” isimli makalemizi okuyarak farklı bilgiler de edinebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Buraya Ayınızı Girin