Boyun Fıtığı Tedavisi
Boyun Fıtığına Ne İyi Gelir?

Toplumumuzda gittikçe sık görülmeye başlayan fiziksel problem olan boyun fıtığı genellikle egzersiz yapmayan ve az hareket eden kişilerde görülüyor. Oluşan eklem hasarları tedavi edilmediği zamanlarda oldukça ciddi problemlere yol açıyor. Bazı zamanlarda hiç ağrı göstermeyen bu problem bazı zamanlarda ise sırtın alt kısmında ağrı görülmesidir.

Boyun Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

  • El ve kollarda görülen uyuşmalar ilerleyen zamanlarda kaslarda ağrı ve kas zayıflığı gibi durumlarla kendisini gösterebilir.
  • Boyun fıtığına yakalanan kişilerden duyduğunuz en sık söz karıncalanma hissettikleridir. El, kollar ve omuzlarda karıncalanma hissi ile belirtiler görülmektedir.
  • Ağrılar görülmeye başlandığı anda önce dirsek üzeri ve omuzlarda görülmektedir fakat daha sonraki evrelerde bu ağrılar parmaklara kadar inmektedir.

Boyun Fıtığını Nasıl Tedavi Edilir? Boyun Fıtığı Nasıl Anlaşılır?

Boyun Fıtığına İyi Gelen Yöntemler
Boyun Fıtığı Tedavisi

Hastaların boyun fıtığına karşı alabileceği ilk önlem belirtileri gördükten sonra doktora gitmeleridir. Evde kendi imkanları ile tedavi denemesi yapan kişilerin bir çoğu hayatı boyunca kalacak sakatlıklar yaşamaktadır. Boyun fıtığı olduğunuzu anlamak için doktorlar sizden MR isteyecektir. Alınan sonuç doğrultusunda belirtilerin sebebi boyun fıtığı mı yoksa başka sebepler mi bunun kesin sonucu elde edilecektir.

Boyun Fıtığı Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Başlangıç aşamasındaki boyun fıtığı için herhangi bir cerrahi işlem gerekmez. Doktorunuz sizlere fizik tedavi önerecek ve şu yöntemleri hayatınızda denemeniz gerektiğini söyleyecektir;

Boyun Fıtığı Yastığı;

Yatarken yada çalışırken kullanabileceğiniz bu yastıklar yumuşak olmasından dolayı boyunu destekleyici özelliğe sahiptir. Ayrıca bu yastıkların su dolu olanı da vardır böylece su miktarını siz belirleyerek yumuşaklığı ayarlayabilirsiniz.

Yüzme;

Hiç şüphesiz bir çok hastalığa iyi gelen yüzme boyun fıtığına da iyi gelecektir. Doktorların sosyal imkan olarak önerdiği ilk tedavi yöntemi yüzmedir çünkü boyunun desteklenmesi ve yapılan hareketler eklemin sorunlarından kurtulmasına yardımcı olmaktadır.

Magnezyum;

Magnezyum içerikli besinlerin bol tüketilmesi boyun fıtığı tedavisi için doktorların tavsiye ettiği bir diğer yöntemdir. Dikkat edin doktorunuz önermeden magnezyum ilacı kullanmayın.

Melatonin;

Özellikle ağrıları gece uyumadan önce başlayan boyun fıtığı ameliyat gerekmediği zamanlarda bile uyumanıza engel olabiliyor. Bu duruma karşı loş ve karanlık bir oda ortamı sağlanması ve 23.00 ile 02.00 arasındaki melatonin hormonunun en çok salgılandığı saatlerde uyunması boyun fıtığı ağrısı çekmeden uyumanızı sağlayacaktır.

Boyun fıtığına yakalanmamak için dikkat edilmesi gereken hususları hayatımıza yansıtmalıyız. Özellikle uzun süreli sabit kalınacak ortamlarda bulunmak problemi daha da ağır hale getirecektir. Bu durum genellikle masa başı çalışanlar ve öğrenciler de görülmektedir.

Diğer bir yandan ise ani hareketler ve ağır kaldırmaktan kaçınmalıyız çünkü ani kitlenmelere sebep olabilir. Boyun fıtığı nasıl geçer? denilince sizlere tavsiye edilen kırık çıkıkçı denilen tıp dışı kişilerden uzak durmayı unutmayın.

SenceSağlık için boyun fıtığının erken teşhisi ne kadar önemli? Yorumlarınızı bekliyoruz.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Buraya Ayınızı Girin