Diyette Çikolata?

Özellikle kadınlar olmak üzere hemen hemen herkesin çikolata kolik olduğunu kabul etmek gerekir. Öncelikle iştah ve açlık kavramını inceleyerek bu konuya değinelim;

AÇLIK

Kişilerin fizyolojik olarak besine ihtiyaç duyduğu genel bir durum iken;

 İŞTAH

Özel besinlere hissedilen bir yeme bozukluğu duygusudur. Yani iştahla ne olsa yerim değil, o besini yemeliyim duygusu ağır basmaktadır.

Çikolata tam bu noktada devreye giren ve iştahı uyaran en önemli besin ögelerinden birisidir. Çikolata yasak bir besin değildir, sadece porsiyon kontrolüne ve hastalık durumuna göre dikkat edilmesi gereken bir besindir. Çikolatanın içerdiği kakaonun %50 yağ asitleri, %7-8 proteinler ve önemli bir kısmı ise flavanoidle oluşuyor. Özellikle bitter çikolatada (kakao oranı yüksek olmasından dolayı) çok bulunan fenolik bileşenler güçlü bir antioksidan kaynağıdır. Ayrıca içerdiği yağ asitleri ile kötü kolesterol olarak bilinen LDL’yi düşürmektedir. Çikolataya bu özelliğini veren prosiyonidin adı verilen bileşendir. Bu bileşen aynı zamana damar sağlığını koruyan kolon kanserinin üremesini engelleyen bir bileşendir. Seratonin ve endorfin gibi mutluluk hormonları olarak bilinen hormonlar sayesinde mutluluk verir ve konsantrasyonu artırır.

Bu Kadar Faydası Olan Besin Nasıl Tüketilirse Zararı Olmaz?

  • Günde bir porsiyon meyve yerine 1 kere bitter( en az %70 kakao içermeli) tüketebilirsiniz. Ancak her gün olmamasına haftada 2-3 olmasına dikkat edin.
  • Kakaonun gücünden faydalanın; Canınız her çektiğinde çikolata yemek zorunda değilsiniz;
    • 200 ml süt
    • 1 Tatlı kaşığı kakao
    • Yarım orta boy muz

karışımını blender dan geçirerek tüketebilirsiniz.

  • Çikolata gibi seratonin ve endorfin salgılayan bir diğer olay ise egzersizdir. Canınız çikolata istediğinde 30-35 dk yürüyüş yapmayı deneyebilirsiniz.

SenceSağlık bir çikolatayı yerse neler olur? Yorumlarınızı bekliyoruz.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Buraya Ayınızı Girin