D Vitamini Eksikliği

Dünya üzerinde yaklaşık 1 milyon insan D vitamini eksikliği görülüyor. Maalesef  bu da bir çok hastalığa davetiye çıkarıyor. Belirtileri aslında çok açık olan D vitamini eksikliğini  maalesef test yapılana kadar kişiler fark etmiyor. Sebebi ise D vitamini olan gıdaların az olması ve besinlerde bulunan D vitaminin insan bedeni ihtiyacını karşılayamaması. En büyük karşılayabildiğimiz güneş ışığıdır.

Bu 5 Belirti Varsa D Vitamini Eksikliğin Olabilir

  • Aşırı Terleme

Eğer vücut ısın ideal aralıklar olan 36-37 derecede iken aşırı terliyorsan veya sabit aktivite de iken birden terleme başlıyorsa veya daralma hissin oluyorsa muhtemelen D vitamini eksikliğin ciddi düzeydedir. Yeni doğanlarda ise genelde alın ve saç köklerinde ufak terlemeler olarak kendini gösterir.

  • Kronik Ağrı

Genellikle vücudunuzda ağrılar hissediyorsanız, her sabah halk arasında ‘dayak yemiş gibiyim’ diyerek başlıyorsanız ve 2 haftadan daha uzun süre vücut ağrılarınız devam ediyorsa D vitamini değerini kontrol ettirmende fayda var.  D vitamini eksikliği eklem ve kemik hastalıklarının temel nedenleri arasındadır. Ayrıca D vitamini düzeylerinin yeterli olması egzersiz sonrasında vücudunuzda oluşan kas ağrıları, kramplar ve yorgunluğunda önüne geçer.

  • Yorgunluk Hissi

D vitamini vücuttaki tüm hücrelere enerji sağlayan bir vitamindir. Genellikle yorgunluk hissinde demir de çok etkilidir ancak her zaman tek başına yeterli değildir. D vitamini eksikliğinde sürekli yorgunluk hali uyusan dinlensen bile asla toparlanamama hissi vardır. kas güçsüzlüğü ve kronik yorgunluğun D vitamini eksikliğine işarettir.

  • Depresif Ruh Hali

D vitamini beyinin çalışmasında görevli olan vitaminlerle iş birliği halindedir ve serotonin düzeyini etkiler. Bu yüzden depresyon tedavisinde özellikle serotonin etkinliğini artırması adına D vitamini kullanılır.

  • Kemik Kırılması

Vücutta kemik yapımı 30 yaşından sonra duruyor. Osteoporoz gibi kemik hastalıklarının en çok görüldüğü yaş aralığı da 30 yaş sonrasıdır. Böyle bir durumda ciddi  vitamini eksiklikleri 3 yönlü tedavi edilir; güçlü beslenme desteği, güneş ışığı, iğne veya supplement kullanımı.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Buraya Ayınızı Girin