Demir Eksikliği

Başımıza gelen bazı hastalıkların sebeplerinin aslında aynen bitkilerde olduğu gibi bir takım mineral eksikliğinden olduğunu biliyor muydunuz? Basit bir şekilde çözümü olan mineral eksikliği dikkat edilmemesi halinde kronik hastalıklara hatta ölümcül hastalıklara sebep olabilmektedir.

Dünya çapında yapılan araştırmalara göre kadınlarda demir eksikliği görülme oranının %30-40 olduğu saptanırken bu oran erkeklerde %10-20’lerde kalmaktadır. Hamile kadınlarda ise bu oran %50’lere çıkıyor sebep olduğu hastalık ise rahim kanseri olmaktadır. Özellikle sık doğum ve düşük demir eksikliğinin başlıca sebebidir. Sebeplerinden bir diğeri ise ailede görülen kansızlık olabilir. Genetik olarak geçebilecek demir eksikliği anemisi yapılacak olan bir kan tahlili ve idrar tahlili ile teşhis edilebilmektedir.

demir eksikliği
Demir Eksikliği Tedavisi

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Öncelikle bir dahiliye doktoruna başvurarak gerekirse ilaç tedavisi uygulanmalıdır. Doğal yollardan vücuda demir almak oldukça kolay olduğu için geri dönülemez bir hal almadan bu soruna çare bulunabilmektedir. Demir içeriği yüksek olan ;

  • Ispanak
  • Kırmızı et
  • Balık
  • Pekmez

gibi besinlerin tüketilmesi vücut için gerekli olan demirin yeterince alınmasını sağlayacaktır. Ayrıca özellikle ülkemizde yapılan bir hata olan ıspanak yemeğinin yoğurtla yenilmesi alınacak olan demirlerin yoğurt tarafından tutularak hiç vücuda katılmadan atılmasına sebep olacaktır. Oldukça fazla ıspanak yenilmesine rağmen demir eksikliği görülen kişilerde genel problem bu durumdur. Diğer bir yandan demirin alınmasını kolaylaştırıcı besinler de bulunuyor. Bunlar bol C vitamini içeren meyvelerdir yani mandarin, portakal gibi turunçgillerin tüketilmesi gerekiyor. Ayrıca tedavi süreci boyunca B12 ve Folik asit vitaminlerinin alınması gerekiyor.

SenceSağlık demir içeriği yüksek olan besinlerin doğru bir şekilde alınması ile sağlanmaz mı? Yorumlarınızı Bekliyoruz.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Buraya Ayınızı Girin