Diş Teli Hakkındaki Herşey

Son 5-6 yıl içerisinde ülkemizde diş teli kullanan insan sayısı gittikçe arttı. Artık hemen herkesin kullanmayı düşündüğü bu teller akıllarda bir sürü soruyu uyandırmaktadır. Sizlere bu yazım da diş telleri hakkında merak ettikleriniz ve taktırdıktan sonra yaşadığınız sorunların çözümü hakkında bilgi vereceğim.

Diş Teli Ne Kadar Sürede Takılır?

Profesyonel hastane ve doktorlar diş telinin takılması süresi olarak 20 dakika olarak bilgi vermektedir. Ancak bu sürenin tek çene için geçerli olduğunu unutmayınız. Yani hem alt hem de üst çeneye aynı anda diş telinin takılması uygun görülmüyor ve birçok hastane tarafından uygulanmıyor. Durum böyle olunca diş teli ne kadar sürede takılır sorusunun cevabı ise tek çene için 20 dakika diye bir cevap oluşuyor.

Diş Teli Takıldıktan Sonra Neler Yapılmalı?

  •  Özellikle diş teli önce ve sonra olarak ikiye ayrılmaktadır fakat size bu yazıda diş teli takıldıktan sonra dikkat edecekleriniz hakkında bilgi vereceğim çünkü tel takılmadan önceki tüm uygulamalar doktorlar tarafından yapılmaktadır.
  • Diş teli takıldıktan sonra ilk olarak özel amaçlı ortodontik diş fırçası kullanılmalı ve gerekirse diş ipi kullanılmalıdır.
    diş dpi
    Diş İpi Kullanımı

    Sonrasında ise yediklerimize özellikle dikkat etmemiz gerekiyor örneğin diş tellerinin zarar görmesine, kırılmasına, yada bükülmesine sebep olacak sert ve yapışkan besinleri doğru şekilde tüketmelisiniz.

  • Elma, ayva, armut veya havuç tarzı sert besinlerin direkt olarak yenilmesi değil de bıçak ile küçük parçalara ayrılarak yenilmesi gerekiyor. Zeytin yada kiraz gibi çekirdekli meyvelerin çekirdeklerinden ayrılarak tüketilmesi gerekiyor. Çikolatalar elle kırılması gerekiyor ve dil, damak arasında emilerek tüketilmesi olası diş teli hasarı gibi kötü bir durumun önüne geçecektir.
  • Asitli içeceklerin sağlık açısından zararlı olduğunu biliyorsunuz fakat yine de tüketmek istiyorsanız oldukça az miktarda tüketmeniz, tüketimi pipetle yapmanız ve oldukça kısa sürede de dişlerinizi fırçalamanız gerekiyor.

Diş Teli Ne Kadar Süre Takılır?

Hastalığın durumu, dişlerin eğim açısı ve eğik diş sayısına göre bu süre 6 aydan 2 yıla kadar değişebiliyor. Diş teli ne kadar süre takılır hakkında ki en net bilgiyi ancak tedavi olduktan sonra doktorunuz tarafından öğrenebilirsiniz.

Diş Teli Ne Kadar Sürede Çıkarılır?

En kolay kısım olan diş telleri çıkartılması için gereken süre 1 dakika gibi az bir süredir. Takılması biraz uzun sürse bile çıkması oldukça kısa görünüyor.

Diş Teli Fiyatları Ssk Tarafından Karşılanıyor Mu?

Fiyatı ilk çıktığı yıllar 6-8 bin TL arasında değişen bir rakama sahip olsa bile günümüzde artık bu rakamlar 1.500 ile 5 bin arasında bir hal almıştır. Yine de pek çok insan tarafından hatırı sayılır bir rakam olduğu için herkes diş teli fiyatları ssk tarafından karşılanıyor mu diye merak ediyor.( Bilerek Ssk Yazdım çünkü hala bir çok insan bu terimi kullanıyor ama yine de doğrusunun SGK olduğunu bilmek ve kullanmak gerekir.)

Eğer dişleriniz yemenize engel olarak kadar yanlış ve yamuk dizilmiş ise yada diş hastalıkları dolayısı ile diş telleri takılması gerekiyorsa bu devlet tarafından karşılanıyor. Bu güzel haber diyelim bir de kötü haber bulunuyor oda bu uygulamayı devlet tarafından sadece üniversitelerin hastanelerinde yapılıyor olması ve doktorun diş teli gerekiyor demesi halinde bile en yakın 5 yıl sonrasına randevu veriyorlar. Bu size çok uçuk bir rakam gibi görülüyor ve haklısınız fakat bunun için çocuğunuz henüz küçükken başvurmanız ve 18 yaşına ulaşmadan taktırmanız gerekiyor.

Şeffaf Diş Teli Fiyatları 

şeffaf diş teli
Şeffaf Diş Teli

 

Özellikle insanların görüntüsünden dolayı kullanmayı tercih etmediği diş tellerinin şeffaf olan çeşitleri de bulunuyor.Diş telleri şeffaf bir şekilde yapılıyor olmasının da bir bedeli bulunuyor oda 3 bin ile 5 bin arasında bir rakamla karşımıza çıkıyor.

 

 

 

Diş Teli Renkli Olabiliyor

renkli diş teli
Renkli Diş Telleri ile Kendinize Uygun Diş Telini Seçin

Özellikle liseye giden kişilerde görülen ve bir tarz haline gelen diş telleri artık renkli şekillerde sunulabiliyor.

Erkeklerin mavi kızların pembe seçtiği diş telleri istemeniz halinde size tuttuğunuz takımının renkleri olarak da uygulanabiliyor.

 

 

 

Diş Teli Ağrısı Nedeni ve Çözümü

Geldik son maddemiz olan diş teli ağrısı konusuna, bu konu oldukça kapsamlıdır fakat bilmeniz gereken belli başlı durumlar bulunuyor. Takıldıktan sonra 1 hafta süre ile ve özellikle yemek yerken diş tellerinin ağrı yaptığı görülmüştür.

diş teli ağrısı
Diş Ağırısı ile Mücadele

Ağrı görülmesinin en büyük sebeplerinden birisi dişlerde oluşan çürüklerdir bunun teller takılmadan önce doktor tarafından kontrol edilmesi gerekiyor. Sizlere tavsiyem taktırmadan önce komple bir ağır muayenesine girmenizdir.

Kullanılan diş telleri çeşitleri oluşabilecek ağrıların başlıca kaynağı olabiliyor. Oldukça ucuza sahip olmaya çalışacağınız diş telleri ağız yapısına uymadığı takdirde kullanım boyunca ağrıya sebep olacaktır.

 

 

SenceSağlık için bu yazı ile diş telleri hakkında yeterli bilgiye sahip oldun mu? Yorumlarınızı Beliyoruz.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Buraya Ayınızı Girin