Diyette Yağ Seçimi
Diyette Yağ Seçimi

İnsan bedeninde açlık ve tokluktan sorumlu 2 hormon vardır. Bu hormonlar leptin ve grelin hormonlarıdır. Grelin hormonu açlık salgısını uyaran hormondur. Leptin hormonu ise; tokluktan sorumlu olan hormondur. Yani doyduğunda size ‘ yeter’ diyen hormon leptindir. Tokluğu artırıp açlığı bastıran leptin hormonunun büyük bir kısmı vücudumuzda yağ hücrelerinden salgılanmakla birlikte çok az bir kısmı da kalp ve mide gibi organlardan salgılanmaktadır.

Aslında leptin görev olarak vücuttaki yağ depolarından sorumludur. Yani vücudunuzda depo yağ yeteri kadar varsa siz yemek yediğinizde doyma eylemini algılar ve beyne doygunluk sinyali verir. Ancak vücudunuzda yeteri kadar yağ yoksa veya yağ miktarınız normal sınırların altına inmişse leptin hormonu tam tersi yönde çalışmaya başlar ve açlık sinyali salgılamaya başlar. Ve siz bu durumda doygunluk hissine oldukça geç ulaşırsınız ve kilo kontrolü elden gitmiş olur. Yağlar tokluk hissinde oldukça önemlidir. Mideyi geç terk ettiği için uzun süre tok kalmanızı sağlar. Bu yüzden diyette yağların önemi çok büyüktür. Diyette yağlara yer açın mutlaka. Ne yazık ki birçok insan diyete başladığında ekmeği ve yağı ilk olarak hayatından çıkarır. Ancak beyin için yeterli glikojen karbonhidratlar sayesinde sağlanmaktadır. Eğer karbonhidrattan sınırlı bir diyet yaparsanız glikoneogenez olarak adlandırdığımız olay gerçekleşecektir. Yani vücut karbonhidrat dışındaki kaynaklardan glikojen üretmeye başlayacaktır. ve zamanla vücut enerji için protein ve yağları kullanacaktır. Ve tam da bu durumda siz yağdan da fakir beslendiğiniz zaman vücutta doku yıkımları yani katabolizma olayı gerçekleşecektir.

Diyette Yağ Kullanmak
Diyette Yağ Kullanmak

Diyette Yağ Seçimi Nasıl Olmalı?

Tüm bu sebeplerden dolayı diyette yeterli ve dengeli beslenmek oldukça önemlidir. Çünkü önemli olan sizin hızlı değil kalıcı kilo vermenizdir. Bu yüzden diyette sağlıklı yağlara yer vermek ve yağı yağ ile parçalamak diyetin ilk kuralı olsun. Peki ama diyette hangi yağlara yer vermeliyim?

 • Yağlı tohumlara yer verin: Evet ara öğünlerin favorisi yağlı tohumlar ( fındık, fıstık, ceviz, badem…) diyetteki sağlıklı yağlardan en sevilenleridir. Ancak bunları tüketirken çiğ kuruyemişler olmasına dikkat edin ve porsiyon kontrolünü unutmayın.
  • 1 porsiyon ceviz: 2 tam ceviz
  • 1 porsiyon badem: 8-10 adet
  • 1 porsiyon fındık: 7-8 adet
  • 1 porsiyon fındık: 7-8 adet
 • Hayvansal yağları hayatınızdan tamamen çıkarmak yerine büyük oranda kısıtlama yoluna gidin. Bunun yerine zeytinyağı, fındık yağı, Ayçiçek yağını tercih edin.
 • Süt ve süt ürünlerini ise yağsız yerine yarım yağlı tercih edin.

SenceSağlık için diyette yağ seçimini doğru yapıyor musun?

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Buraya Ayınızı Girin