Doğal mı? Organik mi?

Gıdalar ve beslenme özellikle de sağlıklı beslenme söz konusu olduğunda kafa karışıklığı yaşamamak imkânsız. Organik beslenmeliyim, sadece organik tüketiyorum gibi birçok söylem dolaşıyor etrafta. Önce tanımları öğrenelim.

Doğal Gıda

Doğal olarak yetişen ve doğada bulunan gıdalar bu grupta yer alır. Aslında doğal besin öğelerinin minimal müdahale ile yetişmesidir.

Organik Gıda

Üretildiği topraktan, beslendiği sudan tüketim anına kadar her aşamasının kontrollü yetiştiği, organik yöntemler ile yetişmesi için sürekli denetimlerin yapıldığı gıdalardır.

Farkları Nelerdir?

Aralarındaki en büyük fark organik gıdanın belirli bir yönetim ve gözetimde sürekli denetlenmesidir. Doğal ürünlerde ise bu söz konusu değildir. (Evinizin bahçesinde yetiştirmeniz, köylerde tarlalarda yetiştirilen ürünler…) organik gıdada sertifikasyon söz konusudur. Gerçekten topraklar uzun yıllar boyunca organik tarıma hazırlandı mı bu bile önemlidir. Doğal gıdada minimalde olsa raf kalitesi için bir müdahale vardır.

Hangisi Bizim İçin Daha Besleyicidir?

Besinlerde sağlık için tehlike unsuru olan maddeler böcek ilaçları, antibiyotik, zirai ilaçlar, kalıntılar vs. dir. Bunları barındırmadığı için organik gıdalar tercih edilebilir. (ancak gerçekten organik gıdalar, sertifikasyonu olan ürünler). Ancak bu yine de organik gıda daha sağlıklıdır anlamına gelmiyor.

2008 yılında ‘ORGANİK CENTER’ tarafından yayımlanan ‘Organik Gıdaların Üstünlüğü’ raporuna göre organik gıdalar besleyicilik açısından daha üstün bulunmuştur.

Bu rapordan çok kısa bir süre sonra ise ‘GIDA STANDARTLARI AJANSI’ 3558 sayılı rapor ve makaleyi inceleme sonucu sunduğu raporda organik gıdaların diğer gıdalardan herhangi bir üstünlüğü olmadığını vurgulamıştır.

Kanada Diyetisyenler Birliği ise son olarak organik gıdaların çok az miktarda diğerlerinden daha üstün olduğunu ancak bu kadar küçük bir farkın beslenme adına çok etkili olmadığını savunmuştur.

Durum böyleyken hala net bir sonuca varılmamışken organik besinleri neredeyse kutsal varlıklar haline getirmeye çalışıyoruz.

Neler Yapabiliriz?

Öncelikle her meyve sebzeyi mevsiminde yemeye özen gösterelim. Mevsiminde yediğin besinlerin organik olup olmadığına çok takılma bence.

Organik besin almak istediğinde mutlaka üzeri etiketli barkotlu ve onaylı olmasına dikkat et.

Köyden, pazardan, komşu teyzeden aldığın besinler çok büyük ihtimalle doğal besinlerdir (en iyi ihtimal o da). Yani sırf köyde, tarlada yetişiyor diye organik parası ödeme. Neyin sana satılmaya çalıştırıldığını iyi kavra.

Dünya nüfusu bu kadar artıyorken tüm besinlerin organik olmasını beklemek çok doğru değil. Hala dünyanın bir yerlerinde aç kalan insanlar varken tarım ilaçlarını, seraları bu kadar korkunç varlıklar gibi görmenin de anlamı yok. Her iki düşünde arasında denge kurmayı öğrenmeliyiz.

Sağlıklı Günler Dilerim.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Buraya Ayınızı Girin