Doğum Sonrası Beslenme

Anne olmanın getirdiği mutluluğun yanı sıra bazı zorlukları da bulunmaktadır. Özellikle doğum sonrası ilk 3 yılın bebeğin gelecek yaşamındaki hastalıkları ve toplumla olan iletişimini etkilediğini pek çok insan bilmiyordur fakat bu tespit uzmanlar tarafından yapılan bir araştırmanın sonucudur.

Bebeklerin doğumundan sonra alması gereken ilk besin tabi ki anne sütüdür. Bu değişmez bir kavram fakat bunların yanında alınacak olan besinlerin de içeriği oldukça önemlidir. Eğer anne sütü konusunda problem yaşanıyorsa, anne sütüne en yakın besinlerin artık piyasa da bulunması oldukça kolaydır. Özellikle malnütrisyon diye adlandırılan kötü beslenme yada beslenme bozukluğunun vücutta gösterdiği tüm belirtiler ilk 3 yıl içerisinde belirleniyor. Bu zaman aralığında yapılacak olan doğru beslenme ileride;

  • Psikolojik bozukluklar
  • Kanser riski
  • Kalp krizi riski

 gibi durumları ortadan kaldıracağı belirlenmiştir. Eğer bu 3 yıl içerisinde doğru bir şekilde beslenmenin yanı sıra uzman bir diyetisyen tarafından destek alınırsa obezite riski de ortadan kalkacaktır. Özellikle çocuklara zorla yedirilmeye çalışılan yemekler ilerde obezite olma olasılığını 4 katına kadar çıkarıyor. Çocuğun yemek istediği kadar besin verilmesi ve tekrar acıkması halinde kalan besinin de verilmesi çocuklarda iştahsızlık sorununun ortadan kalkmasını ve çocuğun kendi kendine yemek istemeye başlamasını sağlayacaktır. Alınacak besinlerde katkı maddelerinin olmaması ve organik ürünler kullanılması bebek sağlığı ve geleceği için oldukça önemli bir durum oluşturacaktır. 3.yıl sonunda ise çocukların yağlı ve özellikle kızartma türü besinlerden uzak durması ve asitli içeceklerin özellikle hafızaya verdiği zararın bilinmesi de gerekiyor.

SenceSağlık için ilk 3 yıl bunları yapmak ne kadar zor olabilir? Yorumlarınızı Bekliyoruz.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Buraya Ayınızı Girin