Emziren anneler için beslenme tavsiyesi

Emziklilik sürecinde annelerin çevrelerinden sürekli farklı şeyler duyması kafa karışıklığına neden oluyor. Ayrıca bu dönemde süt yapar diye akrabaların verdiği özellikle şeker ağırlıklı besinler annede iştahı bastırarak tam tersi bu dönemde gerekli besin öğelerinin alınmasını engelliyor. Emziren anneler için gereken tüm ihtiyaçlarını karşılayacak beslenme planında olmazsa olmaz besinleri sizler için derledik.

Emziren Anneler İçin Yoğurt

Emziklilik sürecinde annelerin günde en az 2 ya da 3 porsiyon kadar yoğurt tüketmesi gerekiyor. Ancak bu dönemde dikkat edilmesi gereken organik adı altında dışarıdan alınan açık sütler ile yapılan yoğurtların emziren anneler tarafından tercih edilmemesidir. Mutlaka UHT yöntem ile hazırlanmış sütlerin kullanımına özen gösterin.

Yumurta

Anne sütünden sonraki örnek protein olarak bilinen yumurta bu dönemde hem annenin kaliteli süt üretmesine hem de bebeğin beyin gelişimine katkı sağlıyor. Emziren anne ne yemeli ne içmeli sorusunun cevabında en başta yer alması gereken besinlerden birisidir.

Süt ve Ayran

Emzirme sürecinden anne ne kadar çok sıvı alırsa sütü de o kadar çok olur. Bu yüzden bu süreçte annenin su ile aldığı sıvı dışında süt ve ayran gibi sıvılara da yönelmesi gerekiyor. Yağı azaltılmış süt ve yağsız tuzsuz ayran bu dönemde emziren anne için tercih edilebilir. Bu besinler emziren anneler tarafından mutlaka tüketmeli.

Börülce / Maş Fasulyesi

Hem posadan zengin olan hem de B grubu vitaminler açısından zengin olan börülcenin faydaları arasında kan şekerini düzenleme ve sindirim sistemi sağlığı da yer alıyor.

Yulaf Ezmesi

Halk arasında emziren anneler süt yapması için ne yemeli sorusunda hiç yer almayan ancak bu dönem için oldukça önemli olan bir diğer besin ise yulaf ezmesidir. Protein ve posadan zengin olan yulaf ezmesi kompleks karbonhidrat içermesinden dolayı anneye enerji sağlayarak daha verimli süt vermesine katkı sağlar. Emziren anneler ne yemeli listesi içinde mutlaka yer alması gereken bu besini mutfağınızdan eksik etmeyin.

Emziren anne beslenmesi

Emziren Anneler İçin Karabuğday

Düşük glisemik indeks ve yüksek posaya sahip olan karabuğday sindirim sistemi üzerine oldukça faydalı bir besindir. Haşlayarak sebze yemekleri ve salatanızda kullanabilirsiniz.

Saydığımız besinleri beslenme düzeninize ekleyerek çok daha sağlıklı bir emziklilik süreci geçirmenizi dileriz.

Anne sütü kesilenler için öneriler

Emziklilik dönemi hakkında detaylı bilgi

Emzirmenin faydaları

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Buraya Ayınızı Girin