Güzel bir cilde sahip olmak için özelliklere kadınların doğal veya bazı ürünlerle uyguladıkları cilt bakım önerileri mutlaka vardır. Fakat cilt insanın giysisi olmakla beraber oldukça önemli ve hassastır. Bu nedenle cilt bakımı hassas bir konu olup dikkatli yapılmalıdır. Yapılan cilt bakım hataları cilde iyi gelmek yerine kalıcı sorunlara veya izlere yol açabilir. Bu yüzden yapılması veya yapılmaması gereken şeylere oldukça dikkat edilmelidir. Biz en sık yapılan cilt bakım hatalarını şöyle sıralayacağız.

Cilt Bakım Hataları

Sıralayacağımız bu cilt bakımı hataları kişiler tarafından dikkat edildiğinde çok daha düzgün ve diri bir cilde sahip olmanız mümkündür.

  • Güneş kremi: Güneş elbette ki yaşam için vazgeçilmez ve cildimiz için de mutlaka önemli ölçüdedir. Fakat güneş ışınlarına uzun süre ve dik açıda olduğu zaman maruz kaldığımızda cildin en büyük düşmanı olabiliyor. Bu durumda kişinin cildine ciddi hasarlar verebiliyor. Birey cildinin erken yaşlanmasını istemiyorsa mutlaka güneşe çıkmadan güneş kremi kullanmalıdır. Güneş kremi zararlı ışınların etkisini azaltır.
  • Su: Cildimiz için ilaç niteliğinde olan suya ihtiyacımız oldukça fazladır. Gün içerisinde su içmek sık sık unutulur ve tıpkı insan cildi toprağın suya ihtiyaç duyduğu gibi suya ihtiyaç duyar. Gün içinde sudan uzak durmak yapılan en büyük cilt bakım hatası kabul edilebilir.
  • Uyumadan önce makyaj temizlememek: Yoğun iş günü geçirip eve gelir gelmez yatağın yolunu seçen kadınlar için yapılan en ciddi cilt bakımı hatasıdır. Yüzünüzde gün boyu yeterince kimyasal ile gezmiş oluyorsunuz. Eve geldiğinizde ilk işiniz cildinizi temizlemek ve dinlendirmek olmalıyken makyajlı yüzle uyumak ciddi manada cilde zarar verir.
  • Cilt deyince yalnızca yüzü düşünmek: Biliyorsunuz ki insan cildi vücudun tamamını sarmış bir bütündür. Bu yüzden bakım uygulayacağınız zaman sadece yüzünüzle ilgilenmek yapılan cilt bakım hataları arasında değerlendirilir. Boyun, göğüs, sırt, eller, kollar gibi vücudunuz diğer cilt bölgeleri ile de ilgilenmeli o bölgelerin bakıma ihtiyaç duyduğunu unutmamalısınız.
  • Yeterince nemlendirmemek: Cilt tipiniz nasıl olursa olsun mutlaka neme ihtiyaç duyar. Doğru bir nemlendirici seçmekle işe başlamalısınız. Nemlendiricilerden uzak durmak yapılan bir diğer cilt bakımı hatasıdır.
  • Deriyi soymak: Ölü hücreleri yok etmek için cilt soyma, ovalama işlemleri uyguluyor olabilirsiniz. Bu işlemleri alışkanlık haline getirip çok sık tekrarladığınız da cildiniz ciddi anlamda zarar görür.
  • Aşırı makyaj ve cilt bakım ürünleri kullanımı: Aşırı makyaj ürünleri kullanma, çeşitli kapatıcılar, maskeler kullanma cildinize güzellik yerine zarar verecektir. Kullandığınız ürünleri sık sık değiştirmek yerine kendinize sağlıklı, bitkisel ürünler belirleyip onlardan vazgeçmeyin.

Saydığımız bu en çok yapılan 7 cilt bakımı hataları dışında sorunlar yaşıyorsanız bir hekime başvurmakta gecikmeyin.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Buraya Ayınızı Girin