düzenli uyku, en verimli uyku saatleri

Yoğun iş ve okul hayatı yada başka sebeplerden dolayı uyku denilince pek çok insan bir hasretlik çeker. Gün içinde çevremde gördüğüm yada yolda yürüdüğüm zaman insanlarda her daim bir esneme ve uykusuzluk hali görüyorum. Bazen insanların banklarda yada parklarda uyuduğunu maalesef hepimiz görmüşüzdür.

Gezdiğim yerlerde uykusu olan yada parklarda uyumaya çalışan insanlarla muhabbet etmeye çalışıyorum ve genellikle birçoğunun da gece 1 den sonra yatağa geçtiklerini görüyorum. Durum böyle olunca gündüz uykusuz olmalarından şikayet etmeleri biraz haksız bir serzeniş oluyor.

Peki Hangi Saatlerde Uyumalı?

Aslında çok az saat uyuyarak bütün gün dinç olabilmemiz mümkün oluyor. İşte bu saatleri şöyle sıralayabiliriz;

uyku saati

  • Saat 23.00 pm dan 02.00 am e kadar olan saatlerde uyumamız bizlere tam olarak 2 katı olarak geri dönüyor. Nasıl mı? Eğer bu saatler arasındaki 3 saat uyursak vücudumuz tam olarak 6 saat uyumuş kadar verimli uyku geçiriyor. Tam olarak 23.00 da uyuma imkanınız yada isteğiniz yoksa bile en geç 12.00 da yatağa geçerek uyuyacağınız 2 saat size 4 saat olarak geri dönecektir. Aynı zamanda bu saatlerde uyumak doktorların ortak bir şekilde söylediklerine göre hastalıklara yakalanma oranını oldukça aşağılara çekiyor. Sebebi ise melatonin hormonu. Bu hormon bağışıklığı da güçlendiriyor ve bu saat aralıklarında en çok salgılanıyor.
  • İkinci bir saat aralığı ise sabah 11.00am ile öğleden sonra 13.00pm arasında yapılan uykudur. Bu uyku aralığı en verimli zamanlardandır çünkü bu aralıktaki uyku tam olark 4 katı bir etkiye sahiptir. Doktorlar bu saat diliminde yarım saatlik bir uykunun tam olarak 2 saat uyumuş gibi etki yaratacağını söylüyor.

Şimdi tüm bu yazılanlara bakınca pek çoğunuzun da benim gibi ilk başta inanmadığınıza eminim fakat ben bunu denedim ve hayatımı değiştiren bir hepimiz kendimizi en az 12.00 da yatmaya programlamış bir şekilde uyumaya çalışıyoruz. Bu saate kadar saatlerce televizyon izleme yada başka bir çok zaman kaybı yaratan şeylerle uğraşıyoruz. Ben saat 23.00 da yatıp sabah 06.00 da kalktığımda başka hiçbir zaman bu kadar dinç olduğumu hissetmedim. Şimdi küçük bir hesaplama ile yazımızın sonuna gelelim. 23.00 ile 2 arasındaki uyku vaktinde 3 saat uyursak elimizde iki katı olan 6 saat bulunacak, daha sonra öğlen 11.00 ile 13.00 arasında yarım saat uyumamız tam 4 katı yani 2 saat olarak bize döneceğinden aslında 3.5 saat uyuyarak 8 saatlik bir uyku uyumuş gibi güne başlayacağız. Tabi ki öğlen vaktinde uyumak pek çok yetişkin için imkansız olduğunu kabul ediyorum ama en azından uyku saatimizi 23.00 a çekmemiz gerektiğini özellikle vurguluyorum.

Sence Sağlık için erken yatmaya değmez mi?

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Buraya Ayınızı Girin