Evde Spor

 

Özellikle ülkemizde her geçe gün artan erkeklerde fazla kilo problemi ile yapılacak sıkı bir diyetle kurtulabilmek mümkün fakat bu diyet sonrasında vücudu korumak ta oldukça zor bir durum. Kilo verdikten sonra yapılan en büyük hatalardan biri eski alışkanlıklara dönmektir. Zaten diyet süresi istenilen kiloya ulaştıktan sonra bitmeyen bir süreç olduğunu pek çoğumuz biliyoruz.

 

Yoğun bir iş ve okul temposunun yaşandığı ülkemizde insanların bazen spor salonlarına gitmeye zaman bulamadıklarını görüyoruz. Bazen bu kişiler kendimiz olsak bile bir şekilde spor yapmayı istiyorsak basit bir kaç yöntem ile bu sorunun üstesinden gelebiliriz. Özellikle erkeklerde gittikçe artan bir problem olan göbek aramızda yaptığımız ‘’ Türk Kası’’ şakasının arkasında gizlenen büyük sorunlara yol açmaktadır. Zamanla sağlık problemlerine yol açan fazla kilolar vücudun hareketsizliğinden kaynaklanıyor. Tüm bu sorunların üstesinden gelmek için sizlere 3 tane evde yapılabilecek spor hareketleri anlatacağım.

  1. Mekik

Evde yapılabilecek en kolay spor hareketlerinden biri olan mekik hiçbir özel ekipmana ihtiyaç duymuyor. Bu hareketi yere sereceğiniz bir örtü üzerinde kolaylıkla yapabilirsiniz. Tabi ki sizlere bildiğiniz mekik yöntemlerinden bahsetmeyeceğiz, burada özel mekik yöntemleri ile nasıl farklı kas gruplarını çalıştıracağınızı anlatacağım.

mekik yöntemleri
Özel Mekik Yöntemleri
  • Öncelikle dizlerimizi kırarak uzanacağız ve eller yanda olmak sureti ile öncelikle sağ ayağımızın bileğine daha sonra sol ayağımızın bileğine dokunarak önce sağ sonra sol kas gruplarını çalıştırmış olacağız.
  • Bir sonraki hareketimiz ise elleri ve ayak ucunu havada birleştirmek olacak. Ayaklarımızı havaya kaldırarak olabildiğince yukarı uzanıp ayak ucumuza dokunmamız gerekiyor. Bu yöntem ile üst karın kasını sıkı bir çalışmaya sokmuş olacağız.
  1. Omuz Çalıştırmak

Özellikle evde spor deyince aklıma ilk gelen harekettir omuz çalıştırmak. Elimize alacağımız 5 er litrelik su bidonları ile kollarımızı yan tarafa açarak bir ‘’T’’ görünümü oluşturmamız yeterli olacaktır. Böylece omuz kasları çalışarak daha geniş bir omuz yapısına sahip olacağınızı göreceksiniz.

  1. Arka Kol

Bir önceki harekette kullandığınız su bidonlarını burada da kullanacağız. Arka kol çalışmak oldukça acı verici olsa bile spordan sonra farklı bir haz almanızı sağlayacaktır. Görünüm olarak en hızlı şekil alan kas grubu olan arka kol kasları her gün düzenli olarak yapılacak hareket ile kısa zamanda şeklini alacaktır. Hareketimiz ise ayakta 45 derece öne eğilerek elimizde tuttuğumuz su bidonunu arkadan havaya kaldırmak olacaktır. Spor salonlarında halat ile yapılan bu hareketi evde su bidonu ile yaparak aynı etkiyi hissedebilirsiniz.

SenceSağlık için evde bu 3 hareketi yapmak ne kadar zor olabilir?

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Buraya Ayınızı Girin