Evde Diş Bakımı
Evde Diş Bakımı

Yanlış beslenme, besin içeriklerinde artan zararlı madde oranı derken günümüzde pek çok sebepten dolayı hastalıklar büyük bir hızla artmaktadır. Besin tüketimi sonucu oluşan hastalıkların tümü ağız yoluyla alındığı için ağız ve diş sağlığı hastalıklara yakalanmamak için oldukça önemlidir. Günde sadece 2 kere diş fırçalayarak yeterli ağız ve diş sağlığına kavuştuğunu düşünen kişiler oldukça yanılıyorlar. Aslında yapılacak bir kaç farklı işlem ve bir kaç dikkat edilecek konu ile evde diş bakımı sağlanabilir.

Evde Diş Bakımı İçin Nelere Dikkat Edilmesi Gerekiyor?

Diş sağlığını korumanın başında beslenmenin doğru bir şekilde yapılması geliyor. Tüketilen besinlerin kabuklu bir şekilde çiğnenmesi dişlerin zayıflamasına neden olacaktır. Bu durum karşısında uzun sürede diş köklerinin dişleri tutamaması sonucu dökülme oluşacaktır. Sert madde çiğnemesi diş ağrısına da sebep olmaktadır ancak diş ağrısına sebep olabilecek bir çok durum vardır. Örneğin; yamuk çıkan dişler diş ağrısına neden olabilir. Bu durumlar karşısında kullanacağınız ”Diş Telleri Hakkında” makalemizi okuyabilirsiniz.

Korunması gerekilen diğer bir durum ise şekerli besinler tükettikten sonra dişlerin fırçalanmasıdır. Şekerler dişlere zarar verir ve ileriki dönemlerde çürümelere neden olabilir.

Kullanılan diş bakım ürünleri yeterince temizliği sağlıyor olmalıdır. Sadece diş fırçası dişlerin temizliğini tek başına sağlayamaz. Diş aralarında ve kanallarda kalan yemek parçalarının atılması için diş iplerinin kullanımı gerekir.

Evde Ağız ve Diş Bakımı
Evde Ağız ve Diş Bakımı

Halk arasında yanlış bilinen pek çok diş temizleme yöntemi bulunmaktadır. Bu yöntemler diş sağlığını kötü yönde etkilemektedir hatta ileriki safhalarda dişlerin çekilmesine kadar götürebilir. Bunlardan bastırarak fırçalanan dişlerin daha temiz olacağı görüşüdür. En büyük hatalardan birisi olan bastırarak fırçalama sonucunda dişlerin zarar görmesi kaçınılmazdır. Bastırarak diş fırçalamak diş ağrılarına sebep olabileceği gibi 20’lik dişlerin de ağrı yaptığı bilinmesi ve karıştırılmaması gerekir. Ayrıntılı bilgi için ” 20’lik Diş Ağrısına Yapılabilecekler” başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.Karbonat ve tuz ile yapılan diş fırçalamaları dişlerin beyazlamasına etkide bulunmazlar.

Diş fırçalarını önce suya tutmak evde diş bakımı açısından olumsuz etki yaratmaktadır. Islatılan fırçalar sertliğini kaybedeceği için yeterince temizlik yapmayacaktır. Fırçaların ıslanması için yeterli ıslaklık oranı tükürük sayesinde sağlanmaktadır.

Hamilelikte diş kaybı olmaz, diş kaybı ağız bakımının doğru yapılmaması sonucunda ve beslenme hataları sonucunda oluşur. Diş kaybının diğer bir sebebi hastalıklar olabilir. Bu sebepten dolayı düzenli olarak diş kontrolü yapmalı, farklı belirtiler gördüğünüz zaman doktorunuza başvurmalısınız.

Doğru Diş Fırçalama Tekniği Nasıldır?

Bir çok şekilde diş fırçalama şekilleri ve ürünleri bulunmaktadır fakat doğru bir şekilde diş bakımı evde nasıl yapılır?

 • Günlük en az 2 kere dişlerin fırçalanması gerekir. Kahvaltı ve akşam son yemekten sonra dişlerin fırçalanması gerekir.
 • Diş fırçalama uzunluğu alışkanlık kazanana kadar ortalama 10 ile 12 dakika arasında uygulanır. Daha sonrasında ise 2 ile 3 dakika arasında fırçalanması yeterli olacaktır.
 • Dişlerin diş eti ile birleştiği bölgelerde biriken yemekler diğer bölgelere daha fazla olur ve bu bölgede plak oluşumu yapar. Bundan dolayı bu bölgelerin dikkatli bir şekilde fırçalanması gerekmektedir. Diş etine zarar verilmemesi ve kanatılmaması gerekir.
 • Diş fırçasının başlangıç noktasını diş etinin olduğu kısım kabul edilecek ortalama 45 derecelik bir açı ile düz bir şekil ve dairesel olarak iki farklı şekilde yapılması gerekir. Diş eti hassas olan kişiler diş etine paralel olarak düz bir şekilde bastırmadan fırçalaması uygun olacaktır.
 • Dişlerin ön tarafından başlanarak üst bölgesi ve ağız boşluğuna doğru fırçalanması gerekir. Özellikle dişlerin arkaları iyi bir şekilde temizlenmelidir. Ancak dikkat edilecek nokta dişlerin arka bölgesinde diş etleri daha hassastır bu sebepten dolayı oldukça hafif ancak temizleyecek kadar da baskı ile fırçalanması gerekir.
 • Fırçalama işi bittikten sonra zarar vermeyecek şekilde dil temizliği yapılmalıdır. Alınacak olan fırçaların dil temizleme özelliği bulunmasına dikkat edilirse evde diş bakımı yanı sıra ağız temizliği de yapılmış olur.
 • Diş fırçaları 6 ile 8 ayda bir olarak değiştirilmesi gerekmektedir. Ancak daha öncesinde fırçalarda çözülme görülürse değiştirilebilir. Eğer fırçanız sıklıkla eskiyor ise fırçalama yönteminizde bir yanlışlık olabilir, gereğinden fazla bastırarak fırçalıyor olabilirsiniz.
Doğru Diş Fırçalama Yöntemleri
Doğru Diş Fırçalama Yöntemleri

Diş Bakımı Ürünleri Alırken Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

 • Diş fırçasının orta sertlikte olması gerekir.
 • Fırça başlığının küçük olanları tercih edilmelidir.
 • Seçilecek olan diş macunu içeriğinde florür olmalıdır. Diş macunları her seferinde farklı markalardan alınarak dişlerde oluşacak bakterilerin macun içeriğine direnç kazanması engellenir.
 • Diş macunu kokusu ve tadı hoşunuza gitmiyorsa değiştirmeniz gerekir. Aksi halde farklı hastalıklara ve bulantıya sebep olur.
 • Alınacak olan diş fırçasında dil temizleme özelliği bulunması evde diş bakımı açısından oldukça faydalı olacaktır.
 • Diş ipi kullanılması temizlik açısından daha başarılı sonuçlar verecektir. Ancak doğru kullanım şeklinin doktorunuz tarafından gösterilmesi gerekir çünkü yanlış diş ipi kullanımı diş etlerine zarar verecektir.
 • Diş iplerinin kullanımında zorlanılması halinde diş bantları kullanılmalıdır. İplere göre daha az zarar verme ihtimali olan bu bantlar daha geniş yüzeyleri temizlemekte kullanılır.

Tüm bunlara dikkat edilmesi halinde diş temizliği evde nasıl yapılmalı sorusuna cevap bulmuş olacaksınız.

SenceSağlık için ağız ve diş sağlığına yeterince dikkat ediyor muyuz?

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Buraya Ayınızı Girin