Gıda Zehirlenmesi Sonrası Beslenme

Gıda zehirlenmeleri genellikle temiz yıkanmamış, üzerinde/içerisinde kontamine kalıntıları bulunan, çeşitli sebeplerle bozulmuş yada ekşimiş besinlerin tüketimi sonrası oluşmaktadır. Gıda kaynaklı zehirlenmelerden sonra ise toparlanma sürecinde iş yine gıdalara düşüyor.  Gıda zehirlenmesi sonrası beslenme dönemi oldukça önemlidir ve bu konuda bilinçli olmak gerekiyor.

Herhangi bir besin zehirlenmesi yaşadıktan sonra genellikle tüm besinlere karşı bir tiksinti, iştahsızlık ve mide bulantısı yaşanması çok doğal. Öncelikle bunu kabullenmeli ve bunun üzerinden ilerlemeliyiz.

Bol Sıvı Tüketimi

Besin zehirlenmesi yaşandığında en çok görülen belirtiler ishal ve kusmadır.  Kusma veya ishal sonucu vücutta ciddi miktarda sıvı kaybı yaşanmaktadır. Buda kişilerde enerji kaybına neden olup iyileşme sürecini uzatmaktadır. Bu dönemde su bile mide bulantısına sebep olsa da özellikle besin zehirlenmesinden sonra kaybedilen sıvının yerine konması için bol sıvı tüketimine ihtiyacımız var.  Alınan sıvının çoğu saf sudan karşılanmalı ve çorba, komposto veya diğer sıvılar ile takviye edilmelidir. Çünkü su vücutta zehirlenme sonucu kalan tüm zararlı maddelerin atılmasını da sağlayarak ve dehidratasyonu önleyerek vücudun temizlenmesini sağlamaktadır.

Hafif Ve Sade Besinler

Gıda zehirlenmesinden sonra besinlere karşı olan hassasiyeti azaltmak ve aynı zamanda enerji kaynağı da olması açısından yağlı, kızartmalı, şekerli ve ağır besinlerden kaçınmak gerekiyor.  Özellikle ekmek , yağsız tost, sossuz makarna gibi besinlerin tüketimi mideyi bastıracaktır.

  • Ekmek
  • Tost
  • Galeta
  • Grissini
  • Etimek gibi besinler büyük yardımcı olacaktır.

Haşlanmış Sebzeler

Haşlanmış sebzeler mideye rahat doygunluk veren besinler olarak karşımıza çıkıyor. Bu yüzden özellikle baharat veya sos eklenmemiş halde gıda zehirlenmesinden sonraki ilk 1 haftalık dönemde  sebze tüketimine özen gösterilmelidir.

Tüm bunlar dışında;

  • Yemeğe sıvı ile başlamak mide bulanışını ve iştahsızlığı tetikleyecektir. Bu yüzden çorba yada su ile değil katı gıdalar ile başlamak gerekiyor.
  • Ekmek ve benzeri tahıllı besinler bu dönemde enerji ihtiyacı ve mide rahatlığı için önemlidir.
  • Baharatlı, yağlı, salçalı ve soslu besinlerden bu dönemde uzak kalmanızda fayda var.

Herkesin her yerde başına gelebilecek bir durum olan gıda zehirlenmesinde özellikle dışarıda, içeriğini bilmediğiniz hiç bir besini tüketmemek öncesinde alınabilecek en güzel önlemdir.  Salata ve sebzeler beslenmemizde çok önemli olsa da yıkanma şartları önemli olduğu için dışarıda çok fazla tercih etmemek gerekiyor. dilimlenmiş meyve satılan yerlerde meyvenin dilimlendikten sonra bozulma süresinin hızlanacağı ve özellikle yaz aylarında sıcağa maruz kalmasından dolayı yine tercih etmemek gerekiyor. Açık musluk suları tüketmemek ise yine alacağımız bir diğer önlemlerden. Sağlığınıza ihmale bırakmayın ve öncesinde mutlaka önleminizi alın.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Buraya Ayınızı Girin