Kilo Koruma

Diyete başladığınızda her şey çok güzel ve düzenli şekilde ilerliyordu. Diyetisyeninizin söylediği her şeyi eksiksiz yapıyordunuz hedefinize ulaşmanıza az kalmıştı ve ulaştınız da. Peki şimdi ne olacak? Birçoğumuz fazla kilolara vedalaşıp ulaşmak istediğimiz yere varınca her şeyin öyle kalacağını ve artık bir şey yapmamamız gerektiğiniz düşünüyoruz. Fakat durum öyle değildir. Diyetten sonra verilen kiloların tekrar geri gelmemesi için kilo koruma yöntemlerine dikkat etmeniz gereklidir.

Verilen kilolar neden geri alınır?

  1. Eğer bir diyetisyen eşliğinde kilo verdiyseniz ve hedefinize ulaştıktan sonra diyetisyenle çalışmayı bıraktıysanız motivasyon eksikliği yavaş yavaş rahatlama başlamış demektir.
  2. Diyet yaptığınız dönemde spor yapıyorsanız ve hedefe ulaştıktan sonra sporu bıraktıysanız vücudunuz buna tepki olarak kendini salacak ve en önemlisi yağ bağlayacaktır. Kilo koruma dönemi her şeyi saldığın dönem değildir. Bu durum zayıf ama spor yapan kişiler için de geçerlidir.
  3. Diyetin vazgeçilmezi olan bol su içmek. O dönem bol su içerken artık aklınıza bile gelmiyorsa vücudunuzda ödem birikmeye başlar dolayısıyla şişkinlik olur. Ayrıca metabolizmanın giderek yavaşlayacağı için sindirim problemleri yaşarsınız.
  4. Düzenli diyet yaparken muhakkak ara öğünlerine yapıyordun. Ancak nasılsa hedefime ulaştım ara öğün yapmasam da olur dersen hem metabolizman alıştığı düzen bozulduğu için tepki verir hem de uzun süreli açlıklar kan şekerinde dengesizliğe neden olur. Bu durumda ya bir sonraki öğünde çok yersin ya da tatlı krizleri başlar ki verilen kiloların alınmasında ki belki de en çok görülen hatalardan birisidir.
  5. Dışarıda yemek siparişi verirken sıkıntı çekiyorsun. Çünkü artık diyette değilsin fazla kiloların yok. Kilo koruma yapmak zorundasın ama engel olamıyorsun. Eskisi gibi yemeğini evden götürmek veya arkadaşlarını ben diyetteyim demek zorunda değilsin. Arkadaşların çılgınca siparişler veriyor ve sen uzun zamandır bunları yemiyorsun. Böyle başlayıp devamı gelen birçok yemek masaları. Bu duruma düştüğünde unutma ki sen o kiloları kolay vermedin ve zaferinin zirvesindesin. Artık diyet yapmıyor sağlıklı besleniyorsun. Bırak arkadaşların ne derse desin, hatta sen onlara değil onlar sana uymayı denesin. Mekan tercihini sen yap mesela.
  6. Market alışverişleri eskisi gibi değil. Diyet yaparken sadece light ürünler alırken artık onlara gerek kalmadığını düşünüp amaan ben bunu hak ettiğim her zaman mı yiyorum dersen tehlike çanları çalıyor demektir. Her zaman ki gibi alışverişe tok git, sağlıksız reyonlardan uzak dur. Kilo koruma aslında o kadar da zor değilmiş.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Buraya Ayınızı Girin