Gözenek Sıkılaştırıcı Maske Tarifleri

İnsan cildinde bulunan gözenekler çoğu zaman cildimizin yorgun ve yaşlı görünmesine sebep olur. Bu gözenekler hareket sonrasında terin vücuttan atılarak vücut sıcaklığının dengelenmesine yarıyor. Ayrıca atılan ter ile birlikte vücutta bulunan zararı toksinler de sistemden dışarıya atılıyor. Eğer kişinin cildi yağlıysa geniş gözeneklerden şikâyet etmeniz mümkün. Çünkü geniş gözenekler genellikle yağlı ciltlerde bulunan durumdur. Güneş atında çok uzun süre kalmak cildin yağ dengesini sağlamamak, siyah noktalar, sivilceler, gözeneklerin genişlemesi gibi durumlara yol açıyor. Eğer kendinize doğru bir cilt bakım rutini oluşturabilirseniz, cilt maskesi önerileri adı altında verilen yöntemleri uygularsanız geniş gözeneklerden kurtulabilirsiniz.

Maskeler Önerileri

  • Gözenek sıkılaştırıcı kil maskesi: Çeşitli kil türlerinden size uygun olanını belirlemeniz birkaç deneme sonrasında gerçekleşebilir. Kili belirledikten sonra su dışında başka hiçbir malzemeye ihtiyacınız yok. İki yemek kaşığı kadar kile azar azar su ekleyerek bir karışım elde ettikten sonra maskeyi sürülecek kıvama getirin. Daha sonra cildinizde çok yağlanan bölgelerden başlayarak parmak uçlarınıza sürün. Beş dakika kadar maskenin yüzümüzde kurumasını bekledikten sonra ovalayarak masaj yoluyla maskeyi yüzümüzden temizlemek gerekir. Son olarak gözeneklerin iyice sıkışması için soğuk suyla yüzünüzü yıkayın. Bu maske cilt maskesi önerileri arasında ilk sırada yer alır.
  • Gözenek sıkıştıran yumurta, şeker ve portakal maskesi: Gözenekleri sıkılaştıran maske için kullanılacak olan malzemeler arasında yumurta, şeker, limon, greyfurt, portakal gibi asitli bir meyvenin suyu olmalıdır. Tüm malzemeleri karıştırıp bir maske kıvamına getirdikten sonra yüze sürüp 15 dakika beklemeniz yeterli olacaktır. Ardından çok soğuk suyla yıkamanız maskenin etkisini daha da artıracaktır. Bu maske cilde pürüzsüz bir görünüm sağlar ve haftada bir kez yapılması uygundur.
  • Karbonat maskesi: Karbonat aynı kil gibi gözenekleri sıkılaştırır ve derinlemesine temizler. Cildinize uygulamak için 1.5-2 yemek kaşığı karbonatı yoğun kıvamlı bir krem haline gelinceye dek su ekleyerek karıştırın. Yüzünüze sürdükten sonra birkaç dakika bekletip soğuk suyla temizleyin.

Yukarıda saydığımız cilt maskesi önerileri arasında cildinize zarar verecek herhangi bir madde yoktur. Bu maskeleri düzenli aralıklarla uyguladığınızda gözeneklerinizin sıkılaşıp cildinizin dirileştiğini fark edeceksiniz.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Buraya Ayınızı Girin