Güneş Lekesi Nasıl Geçer

Güneş lekesi sıklıkla koyu tenli kişilerde görülen koyu kahverengi renkli leke olarak bilinir. Alın, yanak, üst dudak bölgesi, burun, çene, boyun ve kollar gibi güneşe maruz bölgelerde ortaya çıkan bir leke problemidir. Kozmetik açıdan bireylerde sıkıntı yaratır. Oluşumunda birçok faktör yer almaktadır. En önemli iki faktör genetik yatkınlık ve ultraviyole (Görünmeyen zararlı güneş ışınları) ışınlarına maruz kalmaktır. Güneş ışınları sadece lekelerin oluşumuna değil, oluşmuş lekelerin üzerine karartıcı etki ile lekelerin artışına da neden olur.

Güneş Lekesini Gidermek İçin Neler Yapmalıyız?

Lekelerin oluşmaması için verdiğimiz ufak önerilerden sonra oluşan güneş lekesi nasıl geçer? Hakkındaki bilgilerimiz şunlardır;

  • Eğer çok büyük ve çok güneş lekeleriniz varsa bunun için en iyi tedavi yöntemi lazer tedavisidir. Lazer tedavisi yazın uygulandığında cildin daha kötü bir hal almasına sebep olduğu için kış aylarında uygulanması daha doğru tercih olacaktır. Yine de bu durumda olan kişiler doktoruna danışmalıdır.
  • Güneş lekesi nasıl geçer diyenler ciltlerinde oluşan güneş lekelerini arttıran doğum kontrol haplarını ve antibiyotik hapları kullanmaktan uzak durmalıdır. Bu ne buna benzer ilaçlar güneş lekelerinin çoğalmasını tetikleyebilir. Cilt soyucu kremler kullanılabilir. Cilt soyucu kremler güneş lekelerinin olduğu bölüme sürülerek oradaki cildin soyulmasını bu şekilde lekelerin de çıkmasını sağlar.

Güneş Lekeleri İçin Bitkisel Maskeler

Güneş lekeleri nasıl geçer sorusu için verilebilecek bitkisel maskeler;

  • Maydanoz maskesi; Maydanozu mikserde iyice parçalayın ve üzerine yoğurt ile limonun suyunu ekleyin. Malzemeleri iyice karıştırdıktan sonra cildinize ovalama yöntemiyle sürü ve bu şekilde 45 dakika bekleyin. Bu maskeyi 3 günde 1 uygulamanız gerekir. Bu maskede bulunan limondaki asit sayesinde lekelerinizde azalma göreceksiniz.
  • Karbonatlı maske; Yoğurda karbonatı dökün iyice karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı lekelerin üzerine sürün 10 dakika bekleyin. 10 dakika sonra bol su ile cildinizi yıkayın. Hazırlamış olduğunuz maskeyi haftada 1 kere uygulamanız gerekmektedir. Karbonat lekelerinizi renginde açılma sağlayacaktır.
  • Soğan ve sirke maskesi; soğanın suyunu çıkarın. Soğanın suyuna yarım çay bardağı sirkeyi ekleyin. İyice karıştırdıktan sonra pamuk yardımı ile lekelerinizin üzerine 30 dakika bekletin.

Özellikle yaz sonrası görülen güneş lekesi yapacağınız bu bir kaç basit yöntem ile ortadan kalkabilecektir. Bunun sıra yaz boyunca yaladığınız yanık yada alerji problemini ”Güneş Yanığı ve Güneş Alerjisi Farkı” isimli yazımızda detaylı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Buraya Ayınızı Girin