hamilelik dönemi beslenme ve hamilelikte kahve tüketimi

Hamilelik dönemi beslenme planı yaparken gebeliğin ilk günlerinden itibaren kafein miktarı kontrollü tutulmalıdır. Hamilelikte kahve tüketimi ve çay tüketimi içeriğinde bulunan kafeinden dolayı sınırlandırılmalıdır. Yapılan araştırmalara göre günlük 200 mg’a kadar kafein tüketimi bebeğe zarar vermiyor. Gebelik boyunca günlük çay, kahve ve çikolata tüketiminini 200 mg kafein içerecek şekilde düzenleyin.  kafein dışında gebelik boyunca Alkol tüketimi, sigara tüketimi sonlandırılmalıdır. İlaç tüketimi doktor kontrolünde olmalıdır.

 

Gebelikte Kahve Tüketimi Hamilelik Dönemi Beslenme İçin Önemli

Öncelikle kafeinden bahsetmekte fayda var. Hamilelik dönemi beslenme bebeğin doğum süreci ve sağlıklı gelişimi için en önemli bir aşamadır. Yediklerimiz kadar içtiklerimizde bu aşamada çok kıymetli. Hamilelikte kahve tüketimi daha çok tüketim miktarına göre sıkıntı yaratabiliyor. Yani kahve seviyorsanız tamamen bırakmanıza gerek yok. Gebelik dönemi boyunca günde 200 mg’ dan fazla kafein alımı bebeğinizin gelişimi üzerinde olumsuz etkiler oluşturabilir ve düşük riskini artırabilir.  Unutmayın ki kafein çay, kahve, kola, enerji içecekleri, kakao bazlı ürünler, çikolata gibi çok çeşitli yiyecek ve içecekte bulunmaktadır. Gün içerisinde aldığınız toplam kafein miktarını saymalısınız.  Bir Türk kahvesi ve bir bardak çay ile maksimum kafein alımına ulaşmış olursunuz. Kafeinsiz kahve ve 1-2 bardak açık çay içebilirsiniz. Eğer kahve ile birlikte sigara kullanma alışkanlığınız da varsa onu da bırakabilirsiniz.

 

hamilelik dönemi beslenme ve hamilelikte kahve tüketimi

Bazı besinlerin kafein miktarları:

  • Türk kahvesi (1 fincan ) : 60-65 mg
  • 1 kupa filtre kahve : 140 mg
  • 50 gr çubuk bitter çikolata : 50 mg
  • 1 su bardağı instant kahve : 100 mg
  • Siyah çay (ince belli bardak )  : 75 mg
  • 1 kutu kola : 30-50 mg
  • 1 şişe enerji içeceği : 80 mg ve üzeri
  • 50 gr sütlü çikolata : 25 mg

Hamilelik Dönemi Beslenme ve Gebelikte Sigara Kullanımı

Gebelikte sigara kullanımı bu süreçte tam bir risk faktörüdür.  Hamilelik dönemi beslenme dediğimizde ilk olarak akla yiyecek ve içecekler geliyor.   Gebelik döneminde sigara içen annelerin bebeklerinde erken doğum, düşük kiloda doğma, doğum sonrası astım, baş çevresinde düzensizlik gibi riskler oluşmaktadır. İkiz gebeliklerde ise, sigara kulanımı gebelik süresini kısaltmakta ve erken doğuma neden olmaktadır.

 

Hamilelik Dönemi Beslenme ve Gebelikte Alkol Tüketimi

Gebelikte alkol tüketimi yine çok sorulan sorulardan birisi. Gebeliğin erken dönemlerinde alınan alkol direkt olarak embriyo üzerine olan etkisiyle düşük yapmaya, organ gelişimi döneminde hücreler üzerindeki etkileriyle çeşitli organlarda gelişim bozukluklarına, gebeliğin ikinci trimesterinden itibaren hücre çoğalmasının hızlı olduğu dönemde hücrelerdeki toksik (zehirli) etkisiyle santral sinir sistemi hasarlarına neden olabilmektedir. Tüm bunlardan dolayı, gebelik döneminde alkol ve sigara tüketimi sonlandırılmalıdır. Hamilelik dönemi beslenme planını oluştururken mutlaka bu duruma yer verin.

 

Gebelikte İlaç Kullanımı

Hamilelikte kullanılan ilaçlar fetüse zarar verebilir. Gebelik boyunca ilaç kullanımı günümüzde eskiye göre daha rahat. Hamileyken ilaç tüketimi sadece doktor kontrolünde olmalıdır.

Özetleyecek olursak, hamilelik döneminde beslenme oldukça hassas bir süreçtir. Mutlaka bir uzmana danışın.

 

Gebelikte alınması gereken kilolar için buraya tıklayarak  yazımı okuyabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Buraya Ayınızı Girin