Hamilelikte Alerji Belirtileri

Hamilelikte anne adaylarında görülen alerjiler genelde kaşıntıya neden olur ve cilt tahrişleri ortaya çıkar. Bu kaşıntı karın bölgesinde olduğunda ise gerilen karın derisi sebebiyle ortaya çıkmış olabilir. Ancak bazı kaşıntıların nedeni alerjik sebeplerde olabilir. Kaşıntı ile birlikte gaz sorunları ve kusma da gözlenebilir. Genellikle hamilelikte alerji belirtileri ve sorunları düşük oranda yaşanır. Görülen alerji türleri ise annenin herhangi bir şeye temas etmesi ile gerçekleşir. Bunun sebebi olarak ise hamilelikte plasentanın ürettiği bir maddenin, alerjiye sebep olmasıdır. Bu doğal işleyiş anne karnında bebeğin korunması için gerçekleşir. Hamilelikte anne adaylarının yaşadığı alerjiler bu yüzden içerden gelen bir sebeple değil dışarıdan temas yolu ile ortaya çıkabilir.

Hamilelikte Alerji Belirtileri

Anne adaylarının hamilelikte alerji belirtileri ve sorunları yaşamasına sebep olan bir diğer unsur da yiyecekler olabilir. Çilek, yumurta, deniz ürünleri gibi besinler anne adayı vücudunda kaşıntı ve dışarıdan görülecek şekilde kızarıklık görüntüsüyle ortaya çıkabilir. Gebelikte görülen bu alerjik sorunlar çoğunlukla etki eden organa yönelik bulgular da verir. Alerjiden anne adayının cildi etkileniyorsa, ciltte belli bir bölgede kızarıklık, kaşıntı, kabarma, gözlerde batma ve sulanma, burunda kaşınma ve burun tıkanıklığı, nefes darlığı atakları veya sindirim sisteminde bozulma, ishal, bulantı, kusma şeklinde görülebilir.

Hamilelikte Alerjiye Karşı Alınabilecek Önlemler

Aşağıda sıralayacağımız bu önlemleri hamilelik yaşamayan diğer bireyler sağlıkları için uygulayabilirler. Özellikle anne adayları hamilelikte alerjiye karşı alınacak önlemler arasında bunlara dikkat etmelidir.

  • Kedi, köpek, kuş vs hayvanlardan uzak durmalı, evin içinde beslenmemesi gerekmektedir. Anne adaylarının hamilelik döneminde bu hususa dikkat etmeleri önemlidir.
  • Halılar alerjik reaksiyonlara sebep olan bir diğer etken olarak karşımıza çıkabilir. Anti-alerjik olan halılar tercih edilmelidir.
  • Anne adayları kullandıkları iç çamaşırlarını organik temizleyiciler kullanarak temizlemeye özen göstermelidir. Kimyasal içerikli temizleyiciler gebelik döneminde iyice hassaslaşan ciltlerinde alerjik reaksiyon göstermelerine neden olabilir. Pamuklu kumaş kullanılmış kıyafet ve çamaşırlar da kullanılması önerilir.
  • En önemli alınacak önlemlerden birisi de elbette doktor kontrolüdür. Mutlaka bir uzmana danışılması hem anne hem de bebeği için en garanti yöntem olarak söylenebilir.

Tavsiye edilen tüm bu yöntemlerin düzenli ve doğru bir şekilde yapılması halinde hamilelik sürecinde hiçbir alerjik reaksiyon ile karşılaşılmaz.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Buraya Ayınızı Girin