Havuz Egzersizi

Yüzmek vücutta kan ve oksijenin daha etkin bir şekilde pompalanmasını sağlayarak kardiyovasküler hastalıkların önüne geçer. Ayrıca kol ve vücut kaslarını aynı anda çalıştırarak direnç artırmaya yarar. Sporda farklılıklar yaratmak verim açısından oldukça önemlidir. Ancak doğru yapmak şartıyla.

Havuz egzersizi kuralları:

 • Öncelikle neden havuz egzersizi yapmak istediğinize karar verin ve ona göre hedef koyun. Günlük egzersizinizi havuzda yapmak mı amacınız yoksa bu konuda profesyonel olmak mı? Çünkü bu ikisine göre çalışma saatleriniz farklı olacaktır.
egzersiz yöntemleri
Havuz Egzersizi
 • Ardından havuz egzersizi için mutlaka bir doktor kontrolünden geçmelisiniz. Hiç bir hastalığınız olmasa bile eğer azda olsa bir vitamin mineral eksikliği varsa havuzda kramp ve enerji düşüklüğü ile karşılaşabilirsiniz. Yada yorucu bir egzersiz olduğu için şeker hastasıysanız hipoglisemi yaşama olasılığınız yüksektir. Bu durumda doktorunuz size insülin veya ara öğünler ilgili yada kaç saat havuzda kalmanızla ilgili öneride bulunacaktır.
 • Yüzme egzersizlerinin yorucu olduğunu unutmamak gerekir. Bu yüzden başlangıçta kendinize çok yüklenmeyin ki bu spordan sıkılmayın.
 • Düşük süreler ile başlayarak zamanla artırın. Ayrıca yüzerken size harekette sıkıntı çıkarmayacak yüzme kıyafetlerini tercih edin.
 • Yemekten hemen sonra yüzmeyin. Tıpkı spora gider gibi su sporu içinde enerji verecek besinler tükettikten 2-2,5 saat sonra yüzmeye başlayın.
 • Unutmayın sizden kimse yüzme rekoru kırmanızı istemiyor. Bu yüzden kendinize molalar verin bazen sırt üstü suda yatarak kendinize ödül verin.
 • Yüzmenin en keyifli yanı yanında eğlendiğin kişilerle yüzmektir. Bu hem o sporu eğlenceli hale getirir hem de su içinde kendi aranızda yarışlardı şakalardı derken daha çok enerji harcarsınız. Su sporları eğlenceyi kaldıracak en iyi spor dallarındandır.
 • Mesela 25 metrekarelik havuzda bir seferde 30 dakikada yüzebilirsiniz veya alternatif bir yol olarak 5 dakika yüzüp 1 dakika ara verip dinlenip tekrar başlayabilirsiniz. Her seansta yüzme sürenizi arttırıp dinlenme sürenizi biraz kısaltarak devam edebilirsiniz. Haftada 3 gün bu program size oldukça iyi gelecektir.
have egzersizleri
Egzersiz Yöntemleri
 • Açık alanda yüzüyorsanız güneşe dikkat edin. Güneş çarpması ve güneç yanıkları bir sonraki seansta performansınızı azaltır.
 • Suya girmeden önce ve çıktıktan hemen sonra su içerek yüzmenin verdiği dehidratasyonun önüne geçmiş olun. Ayrıca suya girmeden yarı saat önce içeceğiniz sade maden suyu kramp oluşmasını engelleyecektir.
 • Yüzmeden hemen sonra duş almayı ihmal etmeyin. Havuz suyunda klor bulunmasından dolayı cildinizi kurutup enfeksiyona neden olur.

SenceSağlık için bu yöntemler yeterince etkili mi?

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Buraya Ayınızı Girin