Bağırsak Sağlığı

Basit bir gripten tutunda, cilt sorunlarına, kilo kontrolüne, kronik hastalıklara kadar aslında her şeyin temelinde bağırsaklarımız yatıyor. Günümüzde bağırsak üzerine yapılan çalışmalar giderek artıyor. Bağırsak mikrobiyotasına yararlı besinleri tüketerek orada bulunan zararlı bakteriler ile savaşıp daha kaliteli bir yaşam sürebilirsiniz. Yararlarına göre 500 civarında gruba ayrılabilen bağırsak mikrobiyotaları ve mikrobiyomlar yani yararlı bakteriler bağırsaklarınızda ne kadar çok ise o kadar sağlıklısınız demektir. Bu bakteriler bazı besinlerin sindirimi, bağışıklığı güçlendirme, zararlı bakterilerin yok edilmesi ve daha bir çok faydalı görevde yer alıyor.

İlaç kullanımında özellikle antibiyotik, antidepresan (bilinçsiz fazla kullanımda) gibi yada sağlıksız besinlerin fazla tüketilmesi bu bakterilerin etkilerini zayıflatıp sayılarının azalmasına neden oluyor. Çünkü sindirim sistemi yoruluyor. Bu yararlı bakteriler azaldıkça yerlerini zararlı bakteriler dolduruyor. Bu da en başta bağışıklığımızı çökertiyor. Deri döküntüsü, depresyon, kilo dengesizliği gibi daha bir çok şekilde karşımıza çıkıyor. Bu bakımdan yapılan araştırmalarda obez bireylerin bağırsaklarındaki yararlı bakteri sayısı ile ideal kilodaki bireylerin bağırsaklarındaki bakteri sayıları birbirinden farklı olarak tespit edilmiştir.

Düzenli Probiyotik Alırsak Neler Olur?

Cilt Sorunları Düzelir

Akne, egzama, sedef ve daha bir çok cilt problemleri aslında yüzeyse olarak bizi rahatsız eder ama asıl sorun daha derindedir. Sağlıklı bir bağırsak mikroflorası bağışıklık sistemini güçlendirdiği için cilt hastalıkları gibi inflamatuar hastalıklarda da ciddi bir rol oynuyor. Aynı durum saç sağlığı için de geçerli.

İhtihaplanmayı (İnflamasyonu) Azaltır

Sürekli inflamatuar gıdalar dediğimiz ( şekerler, rafine unlar ve tüm rafine gıdalar, kızarmış gıdalar) tüketiyorsanız bir süre sonra bu durum kronik inflamasyona dönüşerek vücutta bir takım zorlanmalara neden olur. Kronik inflamasyon sonucu ; tip 2 diyabet, kilo artışı, yorgunluk ve obezite riskleri artar.

Soğuk Algınlığını Önler

Eğer sürekli soğuk alğınlığına yakalanıyorsanız muhtemelen bağırsak mikrobiyotanız zayıftır. Vücuttaki bağışıklık hücrelerinin % 70-80 i bağırsaklardadır. Otoimmün hastalıkların büyük bir kısmı bu yüzden bağırsakla ilgilidir. Düzenli probiyotik alımının solunum ve bağırsak hastalıklarında azalmalara neden olduğu yapılan çalışmalarca destekleniyor.

Besin Emilimini Artırır

Besinlerle alınan yağ, protein, karbonhidratların sindirimine bağırsaktaki bakteriler yardımcı olur. Bu yüzden bağırsaklarınızdaki yararlı bakteriler yetersizse besinlerin emilimi azalır ve vitamin mineral eksiklikleri oluşur. Özellikle K vitamini, folat ve B12 bunlar arasında en önemlileridir.

İştah Kontrolü Sağlar

Midede yer alan ‘Helicobacter Pylori ‘ adlı bakteri açlık baskılayıcı hormon olan ghrelinin seviyelerini değiştirmede etkilidir. Yani güçlü bağırsak mikrobiyotası kontrollü iştah demektir. Fakat fazla antibiyotik kullanımı, rafine gıdaların fazla tüketilmesi gibi sebeplerden dolayı bu bakteri azalıyor ve iştah kontrolü bozuluyor.

Çok yönlü beslenerek paketli ve besin içeriği olmayan besinleri azaltarak veya hayatımızdan çıkararak bağırsaklarımıza destek olabiliriz. Unutmayın her işin başı sağlık, sağlık içinde güçlü bağırsaklar.

Bağırsak Sağlığı İçin Neler Yapılabilir?

Probiyotik Besinlerle Bağırsaklarınızı Canlandırın

Belirli aralıklarla supplement olarak probiyotik desteği alabilirsiniz. Bunun yanında günlük beslenmenize düzenli olarak kefir, yoğurt, mayalı hamur işlerini ekleyebilirsiniz.

Hamur mayası hamura kıvam vermenin yanı sıra bağırsaklardaki dost bakterileri de beslemede oldukça önemlidir. içerisindeki yararlı bakteriler sayesinde rafine şeker ve glütenin bağırsaktaki kötü eksilerini azaltır, çocuklarda büyüme gelişmeyi destekler

Özellikle çavdarlı, kepekli, tam tahıllı ekmeklerde kullanırsanız bu tahıllardan gelen tahıl taneleri ve nişasta mayanın içeriği ve yararlı bakterilerle birleşerek sindirimde kolaylık sağlar ve bağırsak mikroflorası için beyaz unla yapılmış hamur işine göre çok daha etkilidir.

Bağırsak Bakterilerini Prebiyotikler İle Besleyin

Kendimizi beslediğimiz gibi bağırsaklarımızdaki yararlı bakterilerinde beslenmeye ihtiyacı var. Bunun için ;

 • Yulaf ezmesi
 • Kurubaklagiller
 • Muz
 • Patates
 • Yeşil yapraklı sebzeler
 • Bitter çikolata güzel prebiyotik kaynaklarıdır.

Antimikrobiyal Besinleri Tanıtın Ve Hayatınızdan Çıkarın

Bağırsak sağlığımızın bozulmasının en büyük nedenlerinden birisi aşırı karbonhidrat tüketimidir. Karbonhidratların içerisinde Candida isminde şeker molekülleri bulunur. Bu moleküller maya mantarları ile beslenirler. Bu mantarın görevi bağırsak duvarlarını yıkmak ve kana zehirli toksik maddeleri salarak bağırsak mikroflorasını bozmak, mide asidinin azalmasına neden olarak inflamasyona neden olup sindirim sistemini bozmaktır. Bunu önlemek için aşırı karbonhidrat tüketiminden kaçınarak ve Hindistan Cevizi yağını beslenmenize dahil edebilirsiniz. Hindistan cevizi yağı kaprilik asit içeriği sayesinde candidayı yok ediyor ve bağırsak sağlığını koruyor.

Zararlı Gıdaları Hayatınızdan Çıkarın

Sağlıklı bir bağırsak için oradaki yararlı bakterileri beslemek için temiz gıdalar tüketmek gerekiyor ancak bir yandan da zararlı gıdalardan uzaklaşmak gerekiyor. Mesela;

 • İnflamatuar gıdalar dediğimiz; rafine unlar, kızarmış besinler, yapay tatlandırıcılar, katkı maddeleri, alkol, yüksek kafein, hormon ve antibiyotikli hayvansal gıdalar.
 • Yüksek ısıda pişen etler; yüksek sıcaklıkta pişirdiğiniz etlerde HCSAs adlı yani heterosiklik amin kimyasalı ortaya çıkıyor. Bu kimyasal tüketimi bağırsak mikrobiyotasında değişime neden olarak kolon kanserine neden olmaktadır.
 • Şeker; neredeyse tüm işlenmiş gıdaların içerisinde bulunan şeker, zararlı maya ve mantarların, patojenik bakterilerin temel besinidir ve yararlı bakterilerin azalmasına neden olmaktadır.

Peki Ne Tüketelim;

Bağırsak sağlığı bozulduysa bunu toparlamak biraz zaman alacaktır. Bu yüzden kısa süreli temiz beslenme yada diyet yapıp hemen düzelme beklememek gerekiyor. hafta içi sonufark etmez sürekli yeterli ve dengeli beslenmek gerekiyor.

Probiyotikten zengin besinler;

 • Bitter çikolata
 • Süzme peynir
 • Ayran
 • Kefir
 • Tam tahıllı ekmek
 • Yoğurt
 • Muz

Bu besinleri günlük beslenmenize dahil edip paketli ve şekerli gıdaları azaltırsanız zamanla bağırsak mikrobiyotanız güçlenecektir.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Buraya Ayınızı Girin