İşitme kaybı nedenleri
İşitme kaybı nedenleri

Tüm dünya olan bağlantımızı sağlayan duyu organlarımızdan birisi çalışmadığı anda tüm hayatımız değişiyor. Bir çok farklı nedenden dolayı işitme duyusu zarar görüyor ve gerek çocuk gerekse yetişkin hayatında oldukça olumsuz etkiler yaratıyor.Kulakta işitme kaybı nedenleri kimi zaman doğuştan olduğu gibi kimi zaman da bazı hastalıklardan dolayı olabilir.

İşitme Kaybı Nedenleri Nelerdir?

Hafif işitme kayıplarından kalıcı olarak duyma kaybına kadar bir çok nedeni olan bu problemin tespiti bazen bir doktor muayenesi ile olurken bazen de bir dizi test gerektiriyor. İşitme kaybı nedenleri şu 3 madde ile anlatılabilir;

 1. Orta kulak ve dış kulakla bağlantılı hastalıklar dolayısıyla iletim türü işitme kaybı,
 2. Beyin ve iç kulakla ilgili hastalıklardan kaynaklanan alım türü işitme kaybı,
 3. İşitme yollarında oluşan birden fazla hasar sonucu görülen karışık tip işitme kaybı,

Kulak bölümlerinde görülen hastalıklara göre işitme kaybı sebepleri şöyledir;

Dış Kulak

Bu kulak bölgesinde bulunan yabancı cisim, kulak kiri, kulak kepçesi deformesi yada doğuştan şekil bozukluğu, dış kulak yollarının doğuştan kapalı olması, dış kulak iltihabı problemi veya tümör gibi nedenler işitme kaybına neden olur.

Orta Kulak

Basıncın düşük olması, kireçlenme, orta kulak iltihabı, delinmiş veya yırtılmış kulak zarı görülmesi işitme kaybı nedenleri arasındadır.

İç Kulak

Teknolojik cihazların daha fazla kullanılmasından dolayı yüksek ses ile dinlenen müzikler ve yaşlılıktan kaynaklanan sebepler koklea da bulunan işitme sinirleri zarar görür. Bu yollarla olan işitme kaybına kalıcı duyma kaybı da denilmesi mümkündür. Ayrıca kalıtsal özellikler kişiyi bu tür işitme kaybına daha yatkın hale getiriyor. İç kulak iltihabı da bu tür işitme kaybına neden olabilir.

İşitme Kaybı Risk Faktörleri
İşitme Kaybı Risk Faktörleri

İşitme Kaybında Risk Faktörleri Nelerdir?

 • Bir takım ilaçlar işitme problemine yol açabilir. Kemoterapi tedavisinde kullanılan ilaçlar ve antibiyotikler iç kulakta problem oluşturabilir. Oldukça yüksek miktarda alınan aspirin, ağrı kesiciler ve idrar ilaçları kısa süreli işitme kaybına yada kulak çınlamasına neden olabilir.
 • Genetik faktörlerden dolayı işitme kaybına daha yatkın bir vücuda sahip olabilirsiniz.
 • Uzun süreli yüksek sese maruz kalınması işitme sinirlerine zarar vereceğinden dolayı işitme problemi yaşatabilir.
 • Ateşin yükselmesine sebep olan menenjit gibi hastalıklar koklea da bulunan sinirlerin zarar görmesine neden olarak İşitme kaybı nedenleri arasında gösterilir.

İşitme Kaybı Belirtileri Nelerdir?

Genel olarak kesin bir belirtisi olmadığından dolayı pek çok kişi yaşadığı kulak problemlerini göz ardı ederek hastaneye gitmezler. Erkenden gidilip İşitme kaybı nedenleri teşhis edilmesi halinde büyük oranda işitme kaybının önüne geçilmesi mümkün olurken bilinçsizlikten dolayı her yıl binlerce kişi işitme kaybı yaşıyor. Ancak yine de bir kaç belirti olarak şunları söylemek mümkün;

 • Televizyon, telefon yada farklı ses cihazlarının sesini düzenli olarak yükseltmeye ihtiyaç duyulması,
 • Konuşma esnasında karşıdaki kişilerden sesli, yavaş ve net bir şekilde konuşmalarını istemek,
 • Konuşmada veya dış seslerin duyulmasında problem yaşamak,
 • Sosyal ortamlardan yada konuşma gerektiren durumlardan kaçınmaya başlanılması,
 • Gürültülü mekanlardayken arka planda var olan seslerin duyulmaması başlıca işitme kaybı belirtileri olarak görülür.
İşitme Kaybı Nedenleri
İşitme Kaybı Tedavisi

Kulakta İşitme Kaybı Nasıl Anlaşılır?

İşitme kaybı olduğunu düşünerek hastaneye giden kişiler KBB bölümünde öncelikte bir ön muayene den geçirilecektir. Ön muayenede öncelikle dış kulakta bir zarar olup olmadığına bakılır, eğer zarar yoksa kulak zarına bakılarak orta kulağın durumu tespit edilir. Yapılan bu ön muayene sonrasında bir problem görülmezse odyometri ve diğer testlerin yapılması istenecektir.

Odyometri ile yapılan testlerde işitme kaybının derecesi ve hangi frekans aralığında olduğu tespit edilir.

Orta kulaktaki basıncın durumunu belirlemek için timpanometri ile ölçüm yapılır.

Bilgisayarlı tomografi yada MR çekilmesi istenerek iç kulakta bulunan işitme kabı, kulak kemikçiklerinde kireçlenme olup olmadığı test edilir. Alınan sonuçlar kulakta işitme kaybı nasıl anlaşılır sorusuna cevap olur.

Kulakta İşitme Kaybı Tedavisi Nasıl Yapılır?

İşitme kaybı tedavisinde 3 seçenek bulunur. Bunlar;

 1. Kulakta aşırı biriken kirler işitme yollarını tıkayarak duyma problemi oluşturur. Bu durumda kişilerin kendileri müdahale etmemesi gerekir, doktor kulak kirini yumuşatarak temizlenmesini sağlayacaktır.
 2. İç kulak bölgesinde oluşan problemlerden dolayı işitme kaybı yaşanması durumunda işitme cihazı kullanılarak seslerin daha net ve güçlü bir şekilde algılanması sağlanır.
 3. İç Kulakta işitme kaybı tedavisi için kullanılan işitme cihazları yetersiz kaldığı zamanlar yada beyine işitme sinyalleri göndermede problem yaşayan kokleanın görevini yerine getirmek için Koklear İmplant kullanılır. Sesleri elektrik akımına kodlayarak çevirir ve beyine gönderir. Gönderilen uyarılar beyinde işitme sinirlerine gelerek ses olarak algılanır.

 

 

SenceSağlık için işitme kaybı şüphesi ile doktora kaç kere gittik? Yorumlarınızı Bekliyoruz.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Buraya Ayınızı Girin