Özellikle çiftler bu soruyu kendine çok soruyor olmalı. Çünkü genelde çift olarak spora gidildiğinde veya  kilo vermek yada almak için diyete başladığında erkekler bir adım önde devam eder. Bunun 2 farklı sebebi var. Bir tanesi bizim müdahale edemediğimiz yani fizyolojik durumlar. Diğeri ise bizim müdahale edebildiğimiz ve sebep olduğumuz durumlar.

FİZYOLOJİK DURUM

YAĞ-KAS ORANI FARKI

Dikkat edilecek olursa erkekler daha çok karın bölgesinden kadınlar ise genellikle kalça ve bacak bölgesinden kilo almaktadır. Yani burada elma tipi ve armut tipi dediğimiz şişmanlık söz konusudur. Karın altı yağ dokusu her zaman parçalanmaya daha müsaittir ancak karın altı yağ dokusu fazlalığı her zaman daha tehlikelidir. Çünkü bu aşamada organ çevresi yağlanması da devreye girdiği için metabolik hastalıkların riski çok daha fazladır. Buna karşın kalça ve bacak bölgesi yağlanmasında özellikle kadınlarda selülit sıkıntısının da baş göstermesi ile dolaşım bozukluğu başlamaktadır. Yani bu bölgedeki yağların parçalanması diğerine göre bir tık daha zordur.

Ayrıca tüm bunların dışında kadınlar ideal kilosunda olsa bile her zaman için erkeklere göre yağ oranları daha fazladır. Bunun sebebi ise göğüs ve pelvis bölgesindeki yağlardır.  Bunun tam tersi olarak erkekler ise daha yüksek kas oranına sahiptir ve bu da görünümü büyük oranda etkilemektedir. Yani fizyolojik olarak zaten yağ oranları farklıdır ve aynı anda aynı kilo vermek için belirlenen hedef ile yola çıkılsa bile bu fizyolojik durum göz önünde bulundurularak aynı oranda sonuç beklemek yanlıştır.

HORMON FARKLARI

Cinsiyet hormonu olarak da bildiğimiz östrojen ve testosteron hormonları her iki cinste de bulunmaktadır. Ancak, kadınlar yüksek oranda östrojen hormonuna erkekler ise yüksek oranda testosteron hormonuna sahiptir. Testosteron hormonu daha çok kas yapımına katılır. Bu yüzden erkeklerin kilosu fazla olsa bile daha yüksek kas oranına sahiptir.

BİZİM HATALARIMIZ

KADINLARIN SÜREKLİ DİYETE BAŞLAYIP BIRAKMALARI

Fizyolojik farklılıklardan sonra kadınları erkeklere göre daha zor kilo vermeye iten en büyük etken de sürekli diyete başlayıp bırakmaları ve yanlış diyetler yapmalarıdır. Kadınların sürekli kilo alıp vermelerinden dolayı metabolizma hızları erkeklere göre daha yavaşlıyor. Bu durumda aynı süreçte olan iki birey arasında aynı programı yapmalarına rağmen başarı farkını etkiliyor.

Kadınlar yanlış diyetler ile kastan kilo verdikleri için her defasında vücut aslında onarmalar ile devam etmek zorunda kalıyor. Buda aslında kilo vermek adına yapılan en büyük hatalardan birisidir. Bu konu hakkında detaylı yazımız olan ”Kilo Vermenin Önündeki 5 Diyet Hatası’‘ yazımızı okumanızı tavsiye ederim.

PSİKOLOJİK FARKLILIKLAR

Psikolojik durum maalesef kilomuz üzerine en çok etki eden faktörlerin başında geliyor. Stres altında olduğumuzda böbrek üstü bezden epinefrin ve kortizol hormonları salgılanır ve bu hormonlar enerji dengemizi bozuyor. Kadınlar erkeklere göre daha duygusal varlıklardır ve strese daha yatkındırlar. Stres ise beslenme düzenini en çok etkileyen unsurdur. Duygusal açlığın en çok görüldüğü kısım kadınlardır. Mutluyken, üzüntülüyken, yorgunken kısacası her türlü duygusal durum diyet sürecine sadık kalmamalarına ve sağlıksız besin tüketmelerine neden olmaktadır. Bu durumda kilo vermek isteyenler için negatif bir alışkanlık haline geliyor.

Kan Şekerinizin Düştüğüne Emin misiniz ?

  • Artık her acıkmada insanların dilinde kan şekerim düştü lafı var. Ancak bu acıkmalar nedense hep özel besinlere karşı oluyor.
  • Yani eğer özellikle yemeklerden sonra açlık hissediyorsanız ve canınız belirli besinleri istiyorsa (çikolata, simit.. ) kan şekeriniz düşmüyor rahat olun 🙂 Sadece duygusal açlık yaşıyorsunuz.
  • Yani kan şekeri düşmesinde maalesef besin ayırt edecek durumda olmazsınız.
  • Bu durumda yapmanız gereken sadece 20 dk. beklemek. Yaklaşık 20 dakika içinde beynimiz doygunluk sinyalini salgılar. Lütfen izin verin.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Buraya Ayınızı Girin