Kahve Hangi Saatte İçilir

Çay ve kahveye hayır diyemeyenler, kahvesiz güne başlayamayanlar, sınav zamanlarının uykusuz günlerin kurtarıcısı kahveyi ne kadar iyi tanıyoruz. Yoğun temponun hayatımıza hakim olduğu bu çağda işe yada okula gitmek için erken kalkan insanların neredeyse yarısı sabahları direk kahveye sarılıyor uyanmak için. Peki ama uyanır uyanmaz içtiğin kahve gerçekten seni uyandırıyor mu, kahve ne zaman içilmeli, yada kahve saat kaçta içilmeli ?

Cevabı hayır. Çünkü insan vücudunda uyanma, uyanık kalma, konsantrasyon ve odaklanma için kendine ayrılan zamanda tıpkı bir arı gibi çalışan hormonumuz var. Kortizol hormonu. Yani sizin uyanık olma durumunuzla yakından ilişkili olan hormondur.

Kahve Ne zaman İçilmeli

Kahve Ne Zaman İçilmeli

Kortizol herhangi bir stres durumunda böbreküstü bezlerinden salgılanan bir hormondur. Stresten kastımız ise fiziksel, duygusal ya da mental stres, hatta yoğun egzersiz veya aşırı düşük kalorili diyet gibi vücutta strese neden olan şeylerin hepsi kortizol hormonunun salınmasını tetikleyebilir.

  • Trafikten, yoğun iş mesaisine, sınav dönemlerine kadar sürekli stres altındayız.
  • Yani kortizol ‘ savaş yada kaç hormonu’ olarak adlandırılabilir.
  • Sabah 08.00’le 09.00 arasında vücuttaki kortizol seviyesi zirveye çıkıyor. Bu kendi vücudunuzun sizi uyandırmak için sahip olduğu doğal bir mekanizma anlamına geliyor. Yapılan araştırmalar kortizol üretiminin en üst seviyeye çıktığı zamanlarda kahve ya da enerji içeceği tüketmenin kafeinin etkisini önemli ölçüde azalttığı ve uzun vadede bu maddeye karşı bağışıklık geliştirdiğini ortaya koyuyor.
  • Yani saat dokuzdan önce içtiğiniz kahve sayesinde uyanmıyorsunuz zaten hormonlar o isi görüyor siz psikolojik olarak kahveden etkileniyorsunuz. Bu demek oluyor ki zaten harekette olan mekanizma için vücuda fazladan kafein yüklemenin anlamı yok.

 

Ayrıca kendine kafein oranlarını bildiğin kahveleri seçmeni de tavsiye edebilirim. Eğer çok fazla kahve tüketiyorsan, kardiyovasküler hastalığın varsa yada risk altındaysan kafeinsiz kahveleri tercih etmen faydalı olacaktır. Yada ben kahvesiz yapamam diyorsan aşağıda bazı kahvelerin kafein oranlarını dikkatlice oku. Kendine günlük sınır belirle mümkün oldukça da 150-200 mg’ı geçme. Çünkü yapılan araştırmalar hamilelere bile en fazla 200 mg kafein özgürlüğü tanımaktadır.

Kahve İçim Saati
Kafein Oranları
  • Türk kahvesinin 125 ml’si 85 mg kafein içermektedir.
  • Filtre kahvenin 65 ml’si 60 mg kafein içermektedir.
  • Nescafe’nin 180 ml’si 57 mg kafein içermektedir.
  • Lattenin 240 ml’si 35 mg kafein içermektedir.
  • Çayın 150 ml’si 32 mg kafein içermektedir.
  • Bitter çikolatanın 30 gr’ı 20 mg kafein içermektedir.

 

SenceSağlık olarak kahve ne zaman içilmeli sorusuna yeterli cevabı verdik mi?

 

2 YORUMLAR

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Buraya Ayınızı Girin