Karaciğer Yağlanması Beslenme

Karaciğer yağlanması; karaciğerin olması gereken sınırdan daha çok yağ içermesi olarak tanımlanmaktadır.

Karaciğerin yağlanması genel olarak alkol kaynaklı ve alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanması olarak 2 ye ayrılır. Alkole bağlı olan genellikle aşırı alkol alan bireylerde kan yağlarının yükselmesi ve buna bağlı olarak da karaciğer yağlanmasına kadar ilerlemesi ile oluşur. Bu daha çok ilaçlı tedavi ile tedavi edilirken alkole bağlı olmayan karaciğer yağlanması beslenme ile düzeltilebilecek durumdadır. 

·      Obezite

·      Yemek bozuklukları

·      Diyabet

·      Alkol

·      Bazı ilaçlar

·      Uzun süre ilaç kullanımı

·      Hepatit C virüsü gibi etkenler karaciğer yağlanmasına neden olmaktadır.

Özellikle diyabet ve obezite karaciğer yağlanması nedenleri arasında ilk sıralarda yer alıyor. Aşırı yağlı yemek tüketimi ve pişirme tekniklerinin yanlış olması bu konuyu daha da ileri seviyelere taşıyor.

Karaciğer Yağlanması Belirtileri

Karaciğer sorunları arasında ilk sıralarda yer alan yağlanma ilerleyen dönemlerde siroza kadar gitmektedir. Buna neden olması arasında karaciğer yağlanması nasıl anlaşılır sorusunun gözle görülür bir cevabının olmamasıdır. Yani karaciğer yağlanmasını anlamak için sık sık kan tahlili yaptırmak gerekiyor. özellikle düzenli ilaç kullananlar, kolesterol hastaları, ağır doz sivilce ilacı kullananlar, fazla kilosu olanlar ve şeker hastalarının düzenli yaptırması gerekiyor. Kan tahlillerinde karaciğer yağlanması olup olmadığını anlamak için AST, ALT, GGT, ALP değerlerini hekimin kontrol etmesi gerekiyor.  Karaciğer yağlanmasının vücuda zararları arasında yukarıda da değindiğimiz gibi siroz en tehlikeli olanlar arasındadır. Bu aşamanın da ileri ölümle sonuçlanmaktadır.  Bu yüzden risk altında olan kişilerin sık sık kan tahlili yaptırması ve beslenmesini düzenlemesi gerekiyor.

Karaciğer Yağlanması

Karaciğer Yağlanması Beslenme

Karaciğer hastalıklarında beslenme oldukça etkili bir faktördür. Bu yüzden karaciğer yağlanması için ne yenmeli merak edilse de aslında karaciğer yağlanması için zararlı besinler çok daha önem taşıyor. Çünkü karaciğer hasarı gerçekleştikten sonra tek başına bir besin sizin karaciğerinizin iyileşmesi konusunda etkili değildir. Ancak zararlı olanları hayatınızdan çıkardığınızda çok daha hızlı sonuç alabilirsiniz. Karaciğer yağlanmasında beslenme için;

·      Tahin, krema

·      Sakatat ürünleri,

·      Şarküteri ürünleri ( salam, sucuk, sosis, pastırma.. )

·      Kızartma, kavurma,

·      Yağlı et, tavuk, tavuk derisi, balık

·      Katı yağlar, margarin,

·      Yağlı süt ve süt ürünleri

Saydığımız bu besinleri az tüketmek karaciğer hastalarının hayatından tamamen çıkarması gereken, sağlıklı kişilerin ise azaltması gereken besinlerdir.

Dilerseniz karaciğer yağlanmasının tetiklediği hastalıklar yazımızı okuyarak konu ile ilgili daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Buraya Ayınızı Girin