Karantinada Öğünler Nasıl Olmalıdır?

Karantina günlerinde şüphesiz en çok değişen alışkanlığımız uyku ve beslenme oldu. her ikisi de birbirini etkileyen unsurlar olduğu için bir kısır döngü içinde bir çoğumuz. Bu dönemde öncelikle en basit hedefimiz karantinaya hangi kilo ile girdiysek o kilo ile çıkmak olmalı. Çünkü bedenen ve ruhen içinde bulunduğumuz durum daha büyük hedefler için sadece bizi bu yolda yorar. Bu süreçte yediklerinden keyif almak, ruhuna iyi gelen şeyleri yapmak ama duygularını bastırmak için yememek önemli.

Peki bu süreci hem daha rahat ve eğlenceli hem de nasıl sağlıklı bir hale getirebiliriz?

  • Öncelikle bu süreçte tüm danışanlarıma da yaptırdığım karantinada gün tabağı 🙂 haftada 1 gün öğle yemeği ile ikindi ara öğününü birleştirin ve kendinize bir gün tabağı hazırlayın. O gün akşamı sadece sebze ve yoğurtla kapatın. Kahvaltınız da bol protein olsun tabi. Kısırından tatlısına böreğine olsun her şey. Bu hem sana kendini iyi hissettirecek hem de günü dengelemiş olacaksın.
  • Bu süreçte istediğiniz tatlıyı, hamur işini yapın canınız istiyorsa yiyin ama artık yavaş yavaş günlere veya öğünlere bölelim onu. Yani o gün kahvaltıda bol kalorili bir tarif denediysek o gün birde öğlen paketli abur cubur, akşama tatlı deneyip tüketmeyelim.
  • Uyku saatlerimiz yine yememizi etkiliyor. Bu yüzden uyku saatlerini düzenlemeyi ihmal etmeyin. Unutmayın ki en çok yediğiniz öğünler gece o film izlediğiniz saatler.
  • Her yemeğinizin yanına mutlaka salata ve yoğurt ekleyin ve ilk lokmalarınız salata ile olsun. Bu sayede bol lif içeriği ile daha uzun süre tokluk hissedersiniz.
  • Canınızın istediği o bol kalorili besini tüketirken ona istediğiniz her an ulaşabileceğinizi unutmayın ve ona göre yavaş yavaş tüketin.

Bu süreç sağlığımızı koruyup bağışıklığı güçlendirmek için var. Tüm bunlar ise ruhsal iyilik, temiz beslenme ve egzersiz ile mümkün. Her şeyi yap ama dengede kalmayı unutma.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Buraya Ayınızı Girin