Kas Ağrısına İyi Gelen Besinler

Yoğun egzersizler yada ısınmadan, yanlış yapılan sporlar sonucu kaslarımızda zedelenmeler ve ağrılar oluşabilir. Aslında işin özünde kas ağrılarının sebebi olarak kas hücrelerindeki potasyum azalması yer almaktadır. Kan, kas hücrelerinin dışına potasyuma taşıyarak kas dokusunun içindeki potasyumun azalmasına neden olur. Bu süreçte dinlendikçe kas içindeki potasyum seviyesi normale döner ve ağrılarda azalmalar görülmeye başlar. Ancak bu sürecin bazen doğal besinlerle desteklenmesi ile hızlandırmak mümkündür. Bu bağlamda en büyük yardımcılarımız kalsiyum, magnezyum, C vitamini ve potasyumdur. Bunlar dışında sıvı kaybının da yaratacağı kas ağrılarını engellemek için günlük tüketmemiz gereken su miktarını ayarlamamız gerekiyor. Şimdi bu kas ağrıları nasıl giderilir bunlardan bahsedelim.

Kalori Başına Sıvı Miktarı Hesaplama:

Günlük harcanan kalori başına 1 ml sıvı tüketmeniz gerekmektedir. Yani; eğer günlük 2000 kcal bir bazal metabolizma hızına sahipseniz 2000 ml yani 2 litre su tüketmeniz gerekmektedir.

Kilo Başına Sıvı Miktarı Hesaplama:

Diğer yönteme göre daha pratik olan bu hesaplamada ise kilogram başına 30 ml sıvı tüketmek gerekiyor. Yani 50 kilo bir bireyin 50 x 30 =1500 ml sıvı tüketmesi gerekiyor.

Muzun Faydası
Kas Ağrısına Karşı Muz

MUZ

Kas ağrılarına iyi gelen besinlerin başında muz gelmektedir. Sinir ve kas fonksiyonları için potasyumun varlığı çok önemlidir. 100 gram muz 358 mg potasyum içermektedir. Bu özelliği ile egzersiz sonrası krampların önüne geçmektedir. Özellikle kol kas ağrısına ne iyi gelir sorusu için en ideal besinlerden birisidir. Günden 1 orta boy muz tüketilmesi önerilmektedir.

Kefirin kas Ağrısına Faydası
Faydası Saymak ile Bitmez Kefir

KEFİR

1 su bardağı kefir 300 mg potasyum, 240 mg kalsiyum ve 5,4 gram protein içermesi ile tam bir sporcu dostudur. Spor sonrası kas ağrısına ne iyi gelir sorusunun cevabını neredeyse tek başına karşılıyor. Günlük 1 bardak kefir tüketmeyi unutmayın.

 

 

hurma ice kas ağrısına çözüm
Hurma ile Kas Ağrısına Deva Bulun

HURMA

Şeker içeriği ile bilinen ve sporcular tarafından çok tercih edilmeyen hurma bilinenin aksine tam bir lif deposudur ve kasların en iyi dostlarından birisidir. Ayrıca kan şekerini dengeleyerek spor öncesi enerji spor sonrası ise kas ağrılarında hızlı toparlanma sağlar. 3-4 adet hurma 1 porsiyon meyvedir ve yaklaşık 210 mg potasyum ve 5 gram lif içerir.

 

zencefil ile kas ağrısına çözüm
Kas Ağrısına Karşı Çare Zencefil

ZENCEFİL

1 tatlı kaşığı zencefil yaklaşık 20,7 gram potasyum içermektedir.

Zencefili bitki çaylarında, çorba, salata veya diyet keklerde tercih edebilirsiniz. Özellikle kas gevşetici bitki çayları olarak demleme yöntemiyle zencefil çayını da tüketebilirsiniz. Kas ağrılarına bitkisel çözüm oldukça basit.

 

SenceSağlık için denemeye değmez mi?

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Buraya Ayınızı Girin