Kilo Vermeye Engel Hatalar

Okunmamış Veya Yanlış Anlaşılmış Etiketler

Diyete başladıysak veya sağlıklı beslenmek istiyorsak markete gittiğimizde gözümüz hemen diyet ürünleri arıyor ve paketin üzerinde yazan % … daha az yağlı ‘ ‘ light ‘ veya ‘ şekersiz’  gibi ibareler hemen bizi ikna ediyor. Etiket asla okumuyoruz. Bir ürünün daha az yağlı olması veya şekersiz olması tek başına sağlıklı anlamına gelmiyor. Şekeri veya yağı az ise o zaman diğer değerlere bakmalıyız. Muhtemelen şekersiz olanlarda yağ içeriği inanılmaz yüksektir veya yağsız olanlarda lezzet için şeker vardır. Aynı şekilde glüten için de geçerli. Yüksek şeker ve yağ içeren besinin glütensiz olması yetmez.

Ya Hep Ya Hiç Fikrine Kapılmak

Diyete başladınız. Peki bu ne demek oluyor? Asla kaçamak yapmaman mı? Tabi ki hayır. Ama diyet sürecinde başarısızlıklar hep bu aşamada doğuyor. Tabi ki kaçamakların olacak. Zaten bugüne kadar sorunun bu olduğu için beslenmeyle ve kilon ile ilgili sıkıntıların oldu. Bunun diyete başladın diye hemen değişmesini bekleme. Amacın yavaş yavaş alışkanlıklarını değiştirmek. Kusursuz olmaya çalışma dengelemeye ve yapabileceğine odaklan.

Her Hafta Büyük Rakamlar Vermeyi Beklemek -1 kg Kaybı Beğenmemek

Sağlıklı bir beslenme programına başladığınızda haftalık max. 1 kg vermen gerekiyor. sadece ilk hafta beslenme tarzın yeni değiştiği için vücutta biriken ödem ciddi miktarda azaldığından daha fazla verebilirsin. Ancak genel olarak her hafta vermen gereken ideal aralık 500-1000 gr dır.

Bu Süreci Yapmanız Gereken Bir Görev Gibi Görmeniz

Kilo vermek sizin hayat kalitenizi artıran bir durum. Bu yüzden bunu bir süreliğine yapman gereken bir şey gibi düşünürsen başarılı olamazsın ve bu süreç seni sıkar. Bu süreci ömür boyu sürdürülecek duruma getirmen gerek. Bu da yavaş yavaş değişerek olacaktır.

Egzersiz Yapmamak

Egzersiz yapmak kilo verme sürecine oldukça destek olan bir durum. Özellikle bir de değişimi kabul etmeyip diyet sürecinde de kendinizi zorlayıp üstüne bir de egzersizi reddederseniz sonuç alamazsınız. Haftada en az 3 kez 30 dk ‘ lık egzersiz yapmayı deneyin. Kilo denetimi sürecinde mental süreç çok önemlidir. egzersiz sayesinden melatonin hormonunu daha aktif ederek kendinizi rahatlatabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Buraya Ayınızı Girin