Kolajen Tüketimi Önemi

Kollajen bir protein türüdür. Vücudumuzda bağ dokuda miktar olarak fazla olan bir protein türüdür. Kollajenin 20 den fazla çeşidi bulunmaktadır. Kas, kemik, sindirim sistemi ve damarlar gibi vücudumuzun bir çok bölgesinde bulunur ve en yaygın türleri tip1, tip2 ve tip3 dür. Cilde esneklik sağlayarak ölü hücrelerin yenilenmesini ve güçlü bir yapı kazanmasını sağlar.

İçerisinde 19 farklı aminoasit barındırır bu yüzden ‘kompleks protein’ olarak tanımlanır. Glutamin, glisin, arjinin ve prolin gibi elzem aminoasitleri vücuda almanın en iyi yoludur.

Kollajen vücutta üretilen bir bileşiktir. Ancak vücuttaki üretimi ihtiyacı karşılayacak nitelikte değildir. Bu yüzden diyetle desteklenmesi çok önemli. Bu yüzden genellikle yiyeceklere jelatin formu ile eklenir. Kemiklerin kaynamasıyla elde edilen nötr tat ve kokuda olan jelatin kollajenden üretilen bir bileşendir ve yapısında % 98-99 protein içerir. Elzem ve elzem olmayan aminoasit içeriği ile güçlü bir protein kaynağıdır. Jelatin sıcak suda eridiğinde jöle benzeri bir kıvama ulaşır. Ancak gıda üreticileri bunu farklı maddeler ile karıştırarak jelleştirici kıvam verici olarak kullanırlar. Bu tam olarak istediğimiz form değildir. Granül veya toz takviye olarak da alınır ancak vegan beslenenler için uygun değildir.

Deri elastikiyetini sağlayarak cildin yaşlanmasını önler ve kas gücünü artırır. Hayvansal kaynaklarda bulunur ancak tüketilmesi zor kısımlarda bulunduğu için eksikliği hissedilebilir. Doğal yoldan kollajen almak istiyorsanız en güzel kaynak kemik suyudur. Kemikler kaynatılarak suyu stok halinde kullanılabilir. Özellikle ilikli kemik suları en güzel kaynaktır.

Kollajen ve Etkileri

Kilo Kaybına Yardımcıdır

Kollajen düşük kalorili protein içeriği yüksek yağ ve karbonhidrat içeriği düşük bir ögedir. Bu yüzden uzun sürekli tokluk sağlama ve metabolizmayı hızlandırma etkisi ile kilo vermeye destek sağlar.

Tırnak, Saç Ve Cilt Sağlığı

Kollajen miktarı yaşlandıkça azalan bir ögedir. Bu yüzden yaşlanmaya başladıkça cildimiz kırışır, saçlar dökülür ve tırnaklar daha güçsüzleşir. Bu yüzden genç yaşta başlayarak kollajen depolarını doldurmak ve tüm yaşam boyunca desteklemek daha kaliteli bir yaşlılık süreci geçirmenizi sağlar.

Zengin Glisin İle Güçlü Hafıza

1-2 yemek kaşığı kadar jelatin ile 3 g glisin almış olursunuz. Buda odaklanmanın gelişmesi ve hafızanın güçlenmesi için oldukça etkilidir.

Karaciğer Sağlığı

Glisin içeriğinden dolayı karaciğerdeki toksik maddelerin atılmasını sağlayarak detoksifikasyona destek sağlar. Kan akışını hızlandırır ve kalp sağlığını korur. Kemik suyu tüketerek hem karaciğerinizi temizlemeye katkı sağlarsınız hem de bağırsak sağlığını korumuş olursunuz.

Kollajeni Nasıl Tüketebilirim?

Evde kolayca kemik suyu yaparak dolapta stoklayarak tüm yemekleri bu kemik suyu ile yapabilirsiniz.

Diyetisyen kontrolünde güvenilir takviyeler alabilirsiniz.

Kollejenin emilimini artırmak için doğru bir beslenme ile yeterli C vitamini alabilirsiniz.

Evde Kollajen (jelatin) Yapımı

Malzemeler

  • 2-3 kilo kemik
  • Su (kemiklerin üzerini kapatacak kadar)
  • 1 yemek kaşığı tuz

Hazırlanışı

  • Kemikleri büyük bir tencere veya düdüklüye koyun.
  • Üzerini kapatacak kadar su ekleyin ve 1 yemek kaşığı tuz ekleyin.
  • Orta ateşte pişirmeye başlayın ve kaynadıktan sonra altını kısın. Kısıt ateşte 48 saat boyunca pişirin (evet ne kadar çok pişerse jelatini o kadar çok çıkar)
  • Sonra bu suyu süzün ve soğuyup katılaşmasını bekleyin. Soğuduktan sonra üzerinde bir yağ tabakası birikecektir. Bu yağı sıyırıp atın.
  • Geri kalan kısmı porsiyonlar halinde paketleyip dolaba koyun. Derin dondurucuda 1 yıla kadar buzdolabında 1 haftaya kadar saklayabilirsiniz.
  • Evde yapamayanlar güvenilir toz formu ile tüketebilir.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Buraya Ayınızı Girin