Koyu Renkli İdrar Neden Olur

Koyu renkli idrar genellikle böbrek hastalıklarıyla ilişkilidir. Normal olarak kabul edilen idrar rengi kehribar sarısı veya sarının parlak tonlarında olmalıdır. İdrar bilindiği üzere vücutta tüketilen maddelerin artıklarının bir birleşimidir. İnsan vücudunun o günkü durumuna göre değişiklik gösterebilir farklı renklerde olabilir. Sabahları insan idrarı biraz daha koyu olur. Gün içerisinde ise idrar rengi sıvı tüketimine ve cinsine göre değişiklik göstermektedir. Aşağıda koyu renkli idrarın sebepleri ile alakalı bilgi vereceğiz.

Koyu Renkli İdrar Sebepleri

Koyu renkli idrara çeşitli besinler, ilaçlar ya da sağlık koşulları gibi durumlar neden olabilir.

  • Düşük sıvı tüketimi: Sabah uyandığımızda aşırı koyu idrar ile karşılaşıyorsanız genelde düzensiz olarak veya az su tüketmenizden kaynaklanır. Genelde bu şekilde idrar tipi sağlıksız bir yaşam biçimini işaret etmektedir.
  • Artmış fiziksel aktivite: Ağız yoluyla gün içinde aldığımız tüm sıvıların vücut dışına atılımı deri yoluyla terleme veya idrar yoluyla atılım şeklinde olur. Özellikle yaz aylarında yüksek sıcaklıklı günlerde terleme yoluyla atılmasını sağlarken idrar yoluyla atılan sıvı miktarında azalma veya renginde koyulaşma meydana gelir.
  • Uzun süreli ilaç kullanımı: Bazı ilaçlar uzun süreli kullandığında koyu renkli idrarın sebepleri arasında yer alabilirler. B ve C vitamini gibi laksatif özellikleri bulunan vitaminlerin uzun süre sürekli olarak kullanılması idrarın koyulaşmasına neden olur.
  • Karaciğer ve safra hastalıkları sebebiyle insan idrarında renk koyulaşması görülebilir.
  • Yüksek tuz miktarı ve ürik asit miktarının artması gibi durumlar idrar renginin koyuluğu ile alakalıdır.

Hangi Hastalıklarda Koyu Renkli İdrar Görülür?

Koyu renkli idrar bazen çeşitli hastalıkların habercisi olabilir. Safra taşları, sarılık, anemi, mesane kanseri, böbrek kanseri, böbrek taşları, zehirlenme, yaralanma, karaciğer kanseri, pankreas kanseri, vaskülit gibi sorunlar ve hastalıklar koyu renkli idrarın sebepleri arasında sayılabilir. Koyu renkli idrar bu hastalıklar sonrasında veya öncesinde görülebilir. Kırmızı renkte görülen idrara havuç, böğürtlen, pancar gibi gıdaların sıkça tüketilmesi sebep olabilir. Bazı ilaçların yan etkisi sebebiyle de böyle bir durumlar karşılaşılabilir. Önemli olan birey tarafından idrarında renk değişimi ve farklılık görüldüğünde veya fark edildiğinde hekime başvurulmasıdır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Buraya Ayınızı Girin