Kulağa su kaçması

Özellikle yaz aylarında en çok karşılaşılan sorunlar arasından birisi de kulağa kaçmasıdır. Banyo yaparken yada havuz, deniz gibi yüzmenin aktif olduğu zamanlarda sıkça yaşanan bir sorundur. Su bulunduğu yüzeye genelde sıkı sıkıya tutunan bir madde olduğu için kulağın içine yerleştiği zamanda orada asılı kalır.

Sağlıklı kulaklar için kulağa su kaçması suyun içinde bulunduğu sürece yaşanılan kısa süreli işitme sıkıntısı dışında bir sorun olmaz. Ancak kulak yapısı bozuk olanlar veya kulak ve üst solunum yolu ile ilgili hastalıkları olan kişiler için oldukça tehlikeli bir durumdur.

Kulağa Su Kaçması Belirtileri ve Zararları

  • Kulağa kaçan suyun ısısı oldukça önemlidir. Sıcak su kulak içi organları tahrip edici etkiye sahiptir. Soğuk su ise daha çok baş dönmesine neden olması kulağa su kaçması belirtileri arasında yer alıyor.
  • Kulak içinde kulağı mikroplardan koruyan bir salgı tabakası vardır. Eğer kulağınıza deterjanlı yada başka kimyasal madde içeren bir su kaçarsa bu salgı tabası işlevini kaybedebilir ve enfeksiyona açık bir durum oluşur.
  • Havuz suyu ve banyo yapma esnasındaki şampuanlı köpüklü suyun kulağa kaçması sonucu hemen ılık su ile kulak temizlenmelidir. Ancak kulaktan herhangi bir operasyon geçirdiyseniz hiçbir müdahale yapmadan doktora gitmelisiniz.
  • Özellikle havuz yada deniz başında kulağa su kaçması sonucunda kulak çöpü yada pamuk ile kulağa kaçan suyun çıkarılmaya çalışılması ve zorlanması iltihap ve mantar oluşumuna neden olmaktadır. Kulağa kaçan su çıkmazsa mutlaka en yakın sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Kulağa kaçan suyu çıkarma

  • Genellikle havuz yada deniz suyu nedeniyle kulağa su kaçtığında kişilerin panik ile ne yapacağını bilememesi yanlış uygulamalara neden oluyor. Kulağa kaçan su nasıl temizlenir sorusunun en kolay ve sağlıklı yanıtı çapraz müdahaledir.
  • Yani eğer sağ kulağınıza su kaçtı ve kulağınız tıkandıysa sol kulağınızı avuç içiniz ile kapatın ve sol ayağınız havada iken sağ ayağınız ile zıplayın. Bunu yaparken kafanızı hafif sağa yatırın suyun kulağınızda ince bir sızıntı halinde çıktığını göreceksiniz.

Kulak sorunları genelde çok önemsenmese bile enfeksiyona çok açık bir bölge olması nedeniyle baş, boyun ve beyin gibi geniş alanlara etki edebilir. Bu yüzden duş öncesi, havuz yada deniz öncesi önlem almak en sağlıklısıdır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Buraya Ayınızı Girin