Kuru Ciltler İçin Öneriler

Günümüz şartlarında neredeyse kadın-erkek demeden herkes kişisel bakımına dikkat etmekte ve bunun için de türlü araştırmalar yaparak doğal yollara başvurmaktalar. Diğer bakım-güzellik ürünlerinin yanında cildimiz içinde en iyisini arayış içerisindeyiz. Bu arayışlarımız doğrultusunda bitkisel karışımlardan da oldukça faydalanıyoruz. Tüm karışımlar ve ürünler cilt tiplerine göre  değişiklik göstermektedir. Kuru bir cilde sahip olanların muzdariplikleri herkesçe bilinmekle birlikte mevsimsel değişikliklerle zaman zaman bizimde karşımıza çıkmaktadır. Kuru cilt sahibi kişilerin en fazla talep ettikleri yol cildi doğal yolla nemlendirmektir. Nemlendiriciler cildi soğuğa, çatlamaya ve kuruluğa karşı korumakla birlikte nemi oranını da dengeler.

Su

Kuru cilt sorununun çözümü için en önemli etkenlerden biri bolca su tüketimidir. Su kendi başına sağlığımız içinde önemli bir rol oynarken cilt kuruluğuyla başa çıkmak içinde ilk sırada yerini almıştır.

Zeytinyağı

Kuru ciltler için öneriler listesinin ikinci sırasında zeytinyağı bulunuyor. Zeytinyağı sofralarımızdan eksik etmediğimiz gibi cildimizden de eksik etmememiz gerekmektendir. Cildi besleyip zenginleştiren bir özelliği olduğu bilimsel çalışmalarla da kanıtlanmıştır zaten. İçinde bulunan E vitamini ile cilt kuruluğunu giderdiğini bilmekteyiz.

Portakal- Avokado- Çilek – Kivi

Özellikle kış aylarında cilt kuruluğundan kaçmak neredeyse imkansız fakat cildimizi tekrardan yumuşak ve pürüzsüz bir hale getirmekte yine bizim elimizde. C vitamini bakımından zengin yiyecekler hem cildimizin eski sağlıklı halini yerine getirecek hem de vücut direncimizi arttıracaktır. Bu yiyecekler; Portakal, çilek, kivi vb. Bu yiyecekler arasında yer alan, yine C ve E vitaminine sahip olan Avokado ise cildimizde ki nemi hapsetmeye yardımcı olacaktır.

Yoğurt

Yoğurtta bu besinler arasında önemli bir yer almaktadır. Antioksidan içeriği yüksek olan ve hücre yenileyici etkisi bulunan yoğurdu günlük beslenme programına eklemenizde fayda var.

Son Kuru Ciltler için Öneriler: Çay Ağacı Yağı, Gül Suyu

Kuru ciltler için öneriler listesinin sonunda ise gül suyu ile çay ağacı yağı bulunuyor. Cildimizi nemlendirmek için yine % 100 doğal bir ürün olan Gül Suyu ve Çay Ağacı yağı cildinizin nemlenmesine yardımcı olarak parlaklık sağlayacaktır. Cildimizi yıpratıcı kimyasallara karşı muhakkak korumalı ve bunu hayatımızın bir parçası haline getirerek devamlılığını sağlamalıyız.

Cilt bakımında önemli maddelerden biri de cilt kuruluğuna neden olan besinlerden yada maddelerden uzak kalmamızdır. Alkol bunlara örnektir, alkol kullanımında fazlaca tuvalet ihtiyacı doğmakta ve vücudunuz sıvısız kalmaktadır bu yüzden alkol kullanırken bolca su tüketilmelidir. Ayrıca çay ve kahve tüketimini azaltmak cilt yaşlanmalarının etkilerini oldukça azaltacaktır.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Buraya Ayınızı Girin