Meyve tüketmek

Son zamanlar sürekli gündeme gelen meyve kilo aldırıyor, meyve tüketimi şeker hastalarına zarar veriyor, şeker hastası meyve yiyebilir mi, meyveler zararlı, şeker hastaları hangi meyveleri yiyebilir yada şeker hastaları hangi meyveleri yememelidir gibi söylemler giderek artıyor. Ancak bunlar duyulanın sadece bir kısmını alarak kulaktan kulağa değişerek gitmesi sonucu oluşan söylemlerdir. Meyveler sağlıklı beslenme düzeninde muhakkak olması gereken ve vitamin mineralleri en iyi aldığımız kaynaklardan birisidir. Özellikle ihtiyacımız olan lif kaynağının neredeyse yarısı meyve ve sebzelerden geldiğini unutmayın. Doğada bulunan hiçbir besin tek başına zehir değildir. Aynı şekilde hiçbir besin tek başına mucize yaratmaz. Önemli olan her daim kontrolü elden bırakmamak ve hep en doğalını seçmektir. Paketli hazır ürünlerden olabildiğine uzak kalmak alınabilecek en iyi önlemdir.

Früktoz Zararlı mı?

  • Herkes tarafından en çok konuşulan ve kafaları karıştıran soru ise früktoz zararlı mı?
  • Öncelikle bilinmesi gereken şey şu ki früktoz değil früktozun kaynağıdır.
  • Yani früktozu taze meyvelerden aşırı alınmadığı takdirde früktoz almak zararlı değil. Ancak dışarıda satılan hazır yiyecek ve özellikle içecekler içinden alınan früktoz kan şekerine direk etki ediyor.

Günlük Ne Kadar Meyve Tüketmeliyim?

  • En sık sorulan sorulardan birisi günlük ne kadar meyve tüketmeliyim? Herkesin diyeti ve kişisel özelliğine göre değişmekle birlikte kalp krizi riskini, kardiyovasküler hastalık riskini, kanser ve diyabet riskini ve erken ölüm riskini azaltan, kabızlığı önleyen günlük meyve tüketim miktarı günde 400 – 500 gramdır.
  • Meyvenin doğru tüketimi için yemeklerden hemen sonra değil özellikle ara öğünlerde tercih etmek gerekiyor ve bu miktarın tek seferde 200 gramı geçmemesi gerekiyor.

Günlük meyve tüketimi

Gece Meyve Tüketimi Zararlı mı?

  • Gece yenilen meyve zararlı mı ? Meyve tüketiminde önemli olan tek seferde tükettiğiniz miktardır. Tek seferde 200 gramı geçmemesi kaydı ile uyumaya 2 saat kalana kadar meyve tüketmenizde sakınca yoktur.
  • 200 gramlık meyve ise kabaca 2 adet orta boy elma, 2 adet orta boy muz, 8 adet kuru kayısı gibi düşünebilirsiniz.
  • Özellikle meyve tüketimlerinizde yanında yağsız süt ve süt ürünleri tüketmeye özen gösterirseniz kan şekerinde dalgalanmaya izin vermemiş olursunuz.
  • Özellikle meyve ve süt tüketimi tatlı isteği bastırma ve tokluk kazandırma adına büyük önem taşıyor.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Buraya Ayınızı Girin