Mide Küçültme Ameliyatının Zararları

Obezite çağın hastalığı olarak bilinmekte, birçok kişinin baş etmekte zorlandığı ve çeşitli yöntemlere başvurduğu bir hastalıktır. Yanlış beslenme, hareketsiz olan durağan yaşam gibi sebepler kişileri obeziteye iter. Hasta buna çare bulmak için çeşitli doktorlara başvurur bazen de çözümü kendisi bulur. Çözümlerden biri olarak bilinen mide küçültme ameliyatının zararları bize konu olacak. Öncelikle mide küçültme ameliyatı nedir? Midenin bir kısmı alındıktan sonra, kalan parçanın ikiye katlanması sonucuyla mide küçültme ameliyatı yapılmış olur. Hastanın vücuduna zamanla yerleşen kiloları vermekte zorlanması sonucu, uzmanlar tarafından yapılan mide küçültme ameliyatı devreye girer. Mide küçüldüğünde kişinin yediği besinler yarıya düşecektir. Böylece kilo verilmesi sağlanacaktır. Çeşitli risklere sahip bir ameliyattır.

Mide Ameliyatının Bilinen Zararları

Çeşitli risklere sahip olan bir ameliyat olduğundan bahsettik şimdi mide küçültme ameliyatının zararları şöyle sıralanacak.

  • Ameliyat sonrasında ölüm oranı oldukça fazladır. Bu konuda birçok faktör karşımıza çıkmaktadır. Hastaların ameliyata apar topar hazırlanması ve gerekli tetkiklerin yapılmaması sonucunda böyle bir sonuçla karşılaşılma ihtimali vardır.
  • Mide küçültme ameliyatı yapıldıktan sonra hasta uzun süre ciddi kilo kaybı yaşayabilir. Bu duruma uzman doktorlar özellikle dikkat etmelidir. Bazı durumlara göre ise verilen kilolar uzun vadede tekrar alınabilir.
  • Hastalarda gözlenen mide küçültme ameliyatının zararlarından biri de vücutta elektrolit, mineral ve vitamin kaybının yaşanmasıdır.
  • Ameliyattan bir süre sonra hastaların vücudunda fizyolojik çalışma sisteminin hasar gördüğü gözlenebilir. Hastalar ömür boyu kullanılacak ilaçlara sahip olabilir.
  • Özellikle B12, C ve D vitaminleri mide aracılığı ile emildiği için yukarıda da dediğimiz gibi vitamin kaybı yaşanabilir ve hasta bu vücudu için gerekli vitaminleri besinler yoluyla alamayabilir. Anemi, hassaslık, kırılgan kemikler gibi birçok problemi beraberinde getirir.
  • Mide ameliyatı olan kişilerde gözlenen en büyük rahatsızlıklardan biri de pankreas kanseri olarak bilinir. Yapılan araştırmalara göre mide küçültme ameliyatı olmayı seçen hastalarda pankreas kanseri diğer insanlara göre dört kat daha fazla görülür.

Mide küçültme ameliyatı her genel cerrahın yapacağı bir ameliyat olmayıp uzman kişiler tarafından yapılması gereken bir ameliyattır. Yukarıda mide küçültme ameliyatının zararları ve tanımından bahsettik. Daha detaylı bilgi almak için uzman doktorunuz ile görüşülmesi önerilir.

CEVAP VER

Lütfen Yorumunuzu Yazın
Lütfen Buraya Ayınızı Girin